Újabb 1277 területvédelmi tartalékos tett esküt, hogy megvédje hazáját
2025. május 25. 17:06

A Magyarországot védelmező nemzedékek egymásba fonódó láncához ma egy újabb szemet kapcsoltunk: a tavaly őszi ezer után most újabb 1277 területvédelmi tartalékos tett esküt, hogy megvédje a hazát és a nemzetet, a családját és az otthonát - mondta a honvédelmi miniszter vasárnap Budapesten, a Hősök terén a Magyar Honvédség területvédelmi tartalékos állományának összevont katonai eskütételén, hangsúlyozva, hogy egy magyar katonának Magyarország és Magyarország békéje kell, hogy az első legyen.

A Magyar hősök emlékünnepe alkalmából rendezett eskütételen Szalay-Bobrovniczky Kristóf az esküt tett katonákhoz szólva úgy fogalmazott: "önök azok közé tartoznak, akik nemcsak azt kérdezik, hogy mit tesz értük a hazájuk, hanem arra a kérdésre is megtalálták a választ, hogy mit tehetnek önök a hazájukért".

A miniszter szavai szerint a cél, amelynek szolgálatára a tartalékosok vállalkoztak, "nagyobb mindannyiunknál". "Nagyobb, mert ennek az országnak és ennek a nemzetnek élnie kell: meg kell őriznünk az országot, amelyet őseinktől kaptunk örökségül, ahol a családunk él és ahol az otthonunk áll, s amit majd mi is az utánunk jövő nemzedékeknek, gyermekeinknek akarunk továbbadni" - fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

A miniszter megköszönte a katonáknak, hogy munkájuk vagy tanulmányaik mellett vállalkoznak a tartalékos szolgálatra. "Köszönet az elhatározásukért, a kitartásukért, a bátorságukért, a hazaszeretetükért" - hangoztatta.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte: a Magyar Honvédség a rendszerváltás óta most fejlődik a legnagyobb ütemben, a régi, elavult eszközöket újakra cserélték, laktanyákat újítanak fel és építenek, 2010 óta folyamatosan növekszik a katonák illetménye, egyre láthatóbb a katonai szolgálat a társadalom szélesebb köreiben is, és nő annak elismertsége.

Megjegyezte, a toborzási eredményeik is kiválóak, a Szeretem, Megvédem! kampány indulása óta, kevesebb mint egy év alatt 5500-an jelentkeztek területvédelmi tartalékosnak, akiknek 10 százaléka a hivatásos vagy a szerződéses állományba lép tovább.

A miniszter felhívta a figyelmet arra: az ország szomszédjában zajló háború újra megmutatta, a béke törékeny. "Magyarország tehát újraépíti katonai erejét, mert az utóbbi évtizedekhez képest sosem volt még annyira szükségünk a határainkat megvédeni képes haderőre, mint most" - fogalmazott a miniszter, hangsúlyozva, "nem azért készülünk fel, hogy háborúzzunk, hanem hogy megőrizzük a békét".

"Magyarország nemzetközi szorításban él: Brüsszel hatalmas erővel igyekszik folytatni ezt a háborút és belerántani minket is, de mi nem fogunk engedni ennek a nyomásnak. Sokan háborút akarnak, mi békét akarunk. Ragaszkodunk szeretteinkhez, otthonunkhoz, a hazánk nyugodt életéhez és képesnek kell lennünk mindezen értékeink védelmére, Magyarország biztonságának garantálására! Az önök esküje tanúságtétel: egy magyar katonának Magyarország és Magyarország békéje kell, hogy az első legyen" - jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

Hozzátette: a békéhez erő kell, ami mindannyiunkat véd, az esküt tett tartalékosok pedig ennek az erőnek a részei.

Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke köszöntőjében arról beszélt, a honvédelem nemcsak a katonák, hanem az egész társadalom ügye, de a haza védelmének felelősségét csak akkor tudják teljes szívvel vállalni, ha tudják, hogy mögöttük áll az ország.

"Önök, akik most itt állnak előttünk, egyszerre jelentik a katonai erőt és megszemélyesítik a társadalom hitét, elkötelezettségét" - emelte ki.

A Honvéd Vezérkar főnöke hangsúlyozta: a területvédelmi tartalékos szolgálati forma mára nélkülözhetetlenné vált a honvédség felépítésében, a tartalékos katonák nem "másodvonalat" jelentenek, hanem olyan elkötelezett, jól felkészített, megbízható erőt, amely minden helyzetben támogatni és kiegészíteni tudja a hivatásos állományt, így a hivatásos és tartalékos rendszer a haderő egyenrangú komponense.

Böröndi Gábor szólt arról is, a területvédelmi tartalékosok az elmúlt időszakban - az árvízi védekezés és a gyakorlatok során - már bizonyították, hogy a tartalékos rendszer nemcsak papíron létezik, hanem valódi, működő és nélkülözhetetlen eleme a Magyar Honvédségnek.

Berta Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök áldást mond a magyar hősök emlékünnepe alkalmából rendezett, a Magyar Honvédség területvédelmi tartalékos állományának összevont katonai eskütételén Budapesten, a Hősök terén 2025. május 25-én. Mögötte Oláh Emil ezredes, a protestáns tábori lelkészei szolgálat lelkészi kar vezetője. Az eseményen 1277 területvédelmi tartalékos tett esküt. MTI/Lakatos Péter
Az eskütétel után Oláh Emil ezredes, a protestáns tábori lelkészi szolgálat lelkészi kar vezetője és Berta Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök ökumenikus áldást mondott.

Minden hónap májusának utolsó vasárnapja a Magyar hősök emlékünnepe, a rendezvényen megkoszorúzták a magyar hősök emlékkövét.

Az MH területvédelmi tartalékos állományának összevont katonai eskütétele a Hősök terén

Az MH területvédelmi tartalékos állományának összevont katonai eskütétele a Hősök terén. Az eseményen 1277 területvédelmi tartalékos tett esküt. MTI/Lakatos Péter

A rendezvény végén a Magyar Honvédség Airbus H145-M és két H225-M helikoptere, valamint három JAS-Gripen vadászgépe úgynevezett díszelgő áthúzással repült át a Hősök tere felett, köszöntve az esküt tett tartalékos katonákat.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Felújított Szentháromság templom
    Soltész Miklós közlése szerint az építészeti beavatkozás elmaradása azzal fenyegetett, hogy el kell bontani a templomtornyot, vagy újjá kell építeni a templomot, így az egyik legbonyolultabb felújítás volt az épület megmentése.
  • Menczer Tamás: az ukrán tagság és a brüsszeli ukránpártiság a rezsicsökkentésre a legveszélyesebb
    Menczer Tamás a műsorban abszurdnak nevezte, hogy az Európai Unió vezetői nem a közösségért dolgoznak, nem a "klubban" már bent lévő tagok érdekei szerint cselekszenek, hanem egy olyan országot képviselnek, amely nem része a közösségnek.
  • Koncz Zsófia: a gyermeket nevelő családok költségvetése lesz a 2026-os
    Koncz Zsófia emlékeztetett arra, hogy a kormány által 2010-ben elindított "családbarát fordulat" részeként korábban visszavezették a - baloldali kormányok által csaknem teljesen megszüntetett - családi adókedvezmény intézményét, bevezették a gyed extrát, otthonteremtési támogatásokat indítottak, bölcsődéket, óvodákat építettek, ingyenes vagy jelképes összegű táborokat, ingyenes tankönyveket biztosítottak az szja-mentesség bevezetése mellett.
MTI Hírfelhasználó