Hazánkba érkezett a jezsuita szerzetesrend generálisa
2025. május 25. 19:49

Magyarországra érkezett Arturo Sosa jezsuita generális, aki fiatalokkal, rászorulókkal, hivatásukat keresőkkel és menekültekkel találkozik - közölte a Jézus Társaság Magyarországi Rendtartomány vasárnap az MTI-vel.

Fr. Arturo Sosa SJ - The pandemic: a challenge and a great opportunity -  YouTube

youtube

Közleményükben azt írták, hogy a jezsuita szerzetesrend általános elöljárója hatnapos látogatásának kezdetén magyar rendtársaival találkozott Budapesten. A venezuelai születésű Arturo Sosa a következő napokban felkeresi a többi között az arlói romamissziót, a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumot és a magyar jezsuiták marosvásárhelyi, főként egyetemistákat szolgáló központját.

A magyar rendtartomány küldetése az emberek lelki kísérése, a közösségformálás, az intellektuális apostolkodás, a kiszolgáltatottak segítése, valamint a hivatásbarát kultúra előmozdítása, ezért a jezsuita generális programja is ezeket a területeket érinti - emelték ki.

Az 1909-ben alakult, önálló jezsuita rendtartományba nyolcadik alkalommal látogat a szerzetesrend általános elöljárója. Először 1978-ban Pedro Arrupe találkozhatott Budapesten a kommunista elnyomásban illegálisan dolgozó rendtársaival. A legutóbb pedig 2009-ben Adolfo Nicolás járt Magyarországon, a provincia századik évfordulós ünnepségén - tették hozzá.

File:Ihs-logo.svg - Wikipedia

A jezsuiták jelvénye: Iesus Hominum Salvator: Jézus, az Emberiség Megváltója - wikipedia

A rendtartomány tájékoztatása szerint Arturo Sosa, aki 2016 óta vezeti a jezsuita rendet, a következő napokban közös szentmiséken, imákon és beszélgetéseken vesz részt középiskolásokkal, egyetemi szakkollégistákkal, hivatásukat kereső fiatalokkal, a Jezsuita Menekültszolgálat által segített ukrán menekültekkel, a jezsuiták romamissziója által felkarolt fiatalokkal és családjukkal, lelkigyakorlatokat kísérőkkel, lelkigondozókkal, tanárokkal, a rendtartomány munkatársaival és önkénteseivel.

"Az általános elöljáró látogatása mindig ünnep egy jezsuita rendtartomány számára, most is nagy örömmel vártuk a találkozást. Bízunk benne, a generális atya megerősít minket abban, hogy jó úton járunk, és egyben erőt ad ahhoz, hogy még elkötelezettebben, az imádságban elmélyülve, Jézus útján járva keressük Isten akaratát és segítsük a ránk bízottakat" - idézték András Attila tartományfőnököt.

Azt írták, a jezsuiták küldetése a rend megalapítása óta az, hogy hatékony eszközökkel hirdessék az evangéliumot, lelki támaszt nyújtsanak, tanítsák és segítsék az embereket, különösen a rászorulókat. Mindezt a pápa szolgálatába állva végzik, bárhova is küldik őket, bármilyen feladatra. Ezt tükrözi jelmondatuk: "Mindent Isten nagyobb dicsőségére".

A magyar rendtartomány tagjai ezzel összhangban az emberek hitének, lelki életének elmélyítését, istenkapcsolatának erősítését segítik. Fontosnak tartják a periférián élők - például cigányok, menekültek, lelki problémákkal küzdők - támogatását.

Az 1540-ben alapított Jézus Társasága - jezsuiták - napjainkban körülbelül 14 ezer taggal az egyik legnagyobb létszámú római katolikus férfi szerzetesrend, több mint százhúsz országban dolgoznak. Két hosszabb, kényszerű megszakítással 450 éve vannak jelen Magyarországon.

A magyar rendtartományhoz ötven jezsuita tartozik.

A közösség rendházakat működtet Pesten, Budán, Dobogókőn, Marosvásárhelyen, Miskolcon és Szegeden. A provincia tagjai közül szolgálnak a délvidéki Beodrán, a kanadai Torontóban és Montrealban, emellett jezsuita vezetésű a leuveni Collegium Hungaricum. Többen tanítanak, illetve tanulnak Rómában, Genovában.

A rendtartományhoz több mint húsz intézmény tartozik. Nyolc templomi közösség, három lelkigyakorlatos ház, egy felnőttképzési akadémia, Miskolcon nyolcosztályos középiskola, kollégium és óvoda, öt szakkollégium, valamint menekültszolgálat, romamisszió, könyvkiadó és számos kapcsolódó intézmény, közösség.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó