Innováció - Két magyar diák vesz részt az ISEF-en
2025. május 6. 21:04

Két magyar diák vesz részt a világ legnagyobb, középiskolásoknak szóló tudományos versenyén, az ISEF-en (International Science and Engineering Fair), amely május 10. és 16. között zajlik az Egyesült Államokban, az Ohio állambeli Columbusban - tájékoztatta a Magyar Innovációs Szövetség az MTI-t kedden.

Regeneron ISEF 2025 - Columbus, Ohio - the 75th anniversary of ISEF logo nebular

societiforscience

Idén Raposa Bálint, az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium diákja az akkumulátorok teljesítménynövelésével, míg Vida Ákos, a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója a háromdimenziós (3D) nyomtatás továbbfejlesztésével kapcsolatos projektjével vehet részt a megmérettetésen - olvasható a közleményben.

Raposa Bálint az akkumulátorok teljesítményét újszerű anyagok használatával növeli meg, projektjében a lítium-levegő akkumulátorokban hagyományosan katódként alkalmazott anyagok helyett úgynevezett aerogéleket használ.

A pirolízissel előállított széngél és ennek grafén-oxiddal módosított változata jelentősen növelik az akkumulátorok kapacitását az aktívszenes cellához képest.

Vida Ákos a 3D nyomtatás gyakori problémájára, a nyomtatott rétegek közötti kötések gyengeségére keresett megoldást projektjével. Az általa kifejlesztett módszer lényege a 3D nyomtató fúvókájának speciális mozgatása, amellyel a fúvóka gyakorlatilag "összecsípi" a két lerakott réteget, ismét felmelegítve és jobban összeolvasztva azokat.

Az idei ISEF-en a világ több mint 60 országából csaknem 1800 középiskolás diák száll versenybe 22 kategóriában a több mint 9 millió dollárnyi díjakért. A magyar delegációt Pazsák Zsófia, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezetőigazgató-helyettese vezeti.

ISEF Exhibit Hall

societiforscience

A Magyarországot képviselő diákok a Magyar Innovációs Szövetség által megrendezett Országos Tudományos és Innovációs Olimpián nyújtott kiváló teljesítményük alapján utazhatnak a nemzetközi megmérettetésre.

A rendezvényt 1950-ben hívta életre az amerikai Society for Science & the Public (Társaság a Tudományokért és a Társadalomért) elnevezésű nonprofit szervezet azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a matematikai és természettudományos területeken elért eredmények fontosságára, valamint középiskolás tanulók millióit ösztönözze olyan kutatásokra és találmányok kifejlesztésére, amelyek pozitív hatást gyakorolnak mindennapjainkra, életünkre.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó