Sikeres nemzetépítés a nemzet minden tagjának bevonásával lehetséges
A CSMMSZ 1990-ben alakult meg, és máig a jelenleg mintegy 11 ezer főt számláló csehországi magyarság legnagyobb és legbefolyásosabb szervezete. Jelenleg hét helyi egyesületben - Brünn, Karlovy Vary, Lovosice, Pilsen, Prága, Ostrava, Teplice - tevékenykedik. A tagok száma mintegy 400-450 körül mozog.
2025. május 25. 08:48
Nacsa Lőrinc - KDNP
A magyar kormány meggyőződése, hogy sikeres nemzetépítés csak a nemzet valamennyi tagját bevonva valósulhat meg - jelentette ki Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombaton Prágában, a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége (CSMMSZ) megalakulása 35. évfordulója alkalmából megtartott ünnepségen.
"Ezért fontos, hogy a világ minden pontján, ahol magyarok élnek, legyenek életerős közösségek, amelyeknek fontos anyanyelvük és hagyományaik ápolása, nemzeti identitásuk megerősítése" - mutatott rá az államtitkár.
"Örömmel tölt el, hogy a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének köszönhetően itt, Csehországban is megtalálják a számításaikat azok, akiknek fontosak ezek az értékek, mert ezáltal nemcsak megmaradni, hanem erősödni is tudunk" - emelte ki.
A CSMMSZ, a csehországi magyarok legnagyobb és egyetlen országos szervezete, szombaton Prágában ünnepi ülésen emlékezett meg megalakulásának 35. évfordulójáról.
Az államtitkár méltatta a CSMMSZ eddigi munkáját és a magyar kormányzat nevében további sikereket kívánt a szervezetnek és a csehországi magyaroknak.
"Biztosíthatom önöket arról, hogy ahogy az elmúlt 15 évben mindvégig, úgy a továbbiakban is számíthatnak Magyarország kormánya és a nemzetpolitikai államtitkárság támogatására" - zárta beszédét Nacsa Lőrinc.
Az államtitkár az ünnepi ülés előtt találkozott a CSMMSZ vezetőivel. Rákóczi Anna, a CSMMSZ országos elnöke és több vezetőségi tag tájékoztatta Nacsa Lőrincet a szervezet tevékenységéről, és köszönetet mondott a magyar kormánytól kapott támogatásokért.
Az ünnepi ülésen részt vett Baranyi András, Magyarország prágai nagykövete, valamint Kassai Hajnal, a prágai Liszt Intézet igazgatója. A csehországi magyarokat köszöntötték a szlovákiai Csemadok képviselői, jelen voltak a cseh kulturális tárca képviselői is.
A CSMMSZ 1990-ben alakult meg, és máig a jelenleg mintegy 11 ezer főt számláló csehországi magyarság legnagyobb és legbefolyásosabb szervezete. Jelenleg hét helyi egyesületben - Brünn, Karlovy Vary, Lovosice, Pilsen, Prága, Ostrava, Teplice - tevékenykedik. A tagok száma mintegy 400-450 körül mozog.
A magyar szövetség adja ki az évente hat alkalommal ezer példányban megjelenő, Prágai Tükör című közéleti és kulturális folyóiratot, amely az egyetlen országos magyar nyelvű újság Csehországban.
A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége képviselve van a cseh kormány mellett működő nemzeti kisebbségi tanácsban, valamint a kulturális és az oktatási tárca kisebbségekkel foglalkozó szakbizottságában.
A CSMMSZ részt vesz a Magyar Diaszpóra Tanács munkájában, és tagja a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Több ezer családnak jelent segítséget az a javaslat, amely szerint az adótartozással rendelkezők esetében kétmillió forintra emelkedik az összeghatár, ameddig részletfizetési lehetőséget kaphatnak. A módosító indítványt benyújtó Vejkey Imre lapunknak elmondta, hogy ez illeszkedik az eddigi családtámogatási elképzeléseikhez.
Soltész Miklós közlése szerint az építészeti beavatkozás elmaradása azzal fenyegetett, hogy el kell bontani a templomtornyot, vagy újjá kell építeni a templomot, így az egyik legbonyolultabb felújítás volt az épület megmentése.
Menczer Tamás a műsorban abszurdnak nevezte, hogy az Európai Unió vezetői nem a közösségért dolgoznak, nem a "klubban" már bent lévő tagok érdekei szerint cselekszenek, hanem egy olyan országot képviselnek, amely nem része a közösségnek.