Magyar generális az EUFOR Althea élén
Magyarország veszi át az EUFOR Althea parancsnoki pozícióját, amely egy nagyon fontos misszió. A misszió jelentősége abban rejlik, hogy közvetlenül járul hozzá a magyar emberek biztonságához. A miniszter kiemelte: a misszió jelentősége abban rejlik, hogy közvetlenül járul hozzá a magyar emberek biztonságához.
2024. január 31. 16:55

Sticz László vezérőrnagy, az Európai Unió Bosznia-hercegovinai békefenntartó missziója, az EUFOR Althea új parancsnoka a misszió parancsnoki beosztásának ünnepélyes átadás-átvétele napján a Szarajevó melletti Butmir katonai táborban 2024. január 31-én. Az eseményen részt vett Novák Katalin köztársasági elnök. MTI/Bruzák Noémi

Sticz László vezérőrnagy ünnepélyes keretek között átvette az EUFOR Althea, az Európai Unió (EU) bosznia-hercegovinai missziójának vezetését szerdán Szarajevóban.

A rendezvényen résztvevő Novák Katalin köztársasági elnök az ünnepséget követően arra kérte a misszióban szolgáló magyar honvédeket, hogy legyenek példaképek, mutassák meg, hogy katonának lenni tisztesség, becsület és hazaszeretet.
   
Kiemelte: a világban zajló háborúk ráirányították a figyelmet arra, hogy képesnek kell lennünk akár önállóan is megvédenünk magunkat országként, nemzetként; de leginkább képesnek kell lennünk egy szövetségben megvédeni magunkat és egymást.
   
Szükség van a honvédség fejlesztésére, a védelmi készségek erősítésére, korszerűsítésére, valamint helyre kell állítani a honvédség presztízsét - mutatott rá.
   
Novák Katalin hangsúlyozta: nagy büszkeség, hogy magyar parancsnoka lesz az EUFOR Althea missziónak.
 
A köztársasági elnök úgy fogalmazott: Magyarország puskaporos hordók szomszédságában fekvő ország. Közvetlen szomszédjában jelenleg az ukrán-orosz háború zajlik, ahogy korábban a délszláv válság okozta háború volt a szomszédságában.
   
Magyarországon és a világban is felismerték, hogy képesnek kell lenni megvédeni magunkat - mutatott rá Novák Katalin, hozzátéve: felértékelődött a katonai képességek jelentősége, a honvédség fejlesztésének fontossága.
   
Emlékeztetett arra: a Honvédelmi Minisztérium toborzási kampánya is a honvédség megerősítését célozza, hogy minél többen lépjenek katonai pályára akár önkéntesként, tartalékosként.
   
Magyarország veszi át az EUFOR Althea parancsnoki pozícióját, amely egy nagyon fontos misszió - hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az ünnepélyes átadás-átvétel előtt a sajtónak szerdán a helyszínen.
   
A miniszter kiemelte: a misszió jelentősége abban rejlik, hogy közvetlenül járul hozzá a magyar emberek biztonságához. Hozzátette: Magyarország biztonsága a nyugat-balkáni országok stabilitásán is múlik. Egyértelmű, hogy a veszélyek korában nemcsak keletre, a háborúra kell figyelnünk, hanem az illegális migráció útvonalára is - hangsúlyozta, hozzátéve: nem olyan régen a Nyugat-Balkánon komoly és véres háború dúlt, amelynek nyomai a mai napig érezhetők. Az itteni békét és stabilitást a misszió garantálja, nagy megtiszteltetés és büszkeség, hogy ezt egy magyar tábornok fogja vezetni - hangsúlyozta a miniszter.
    Az EUFOR Althea egy 23 nemzet hozzájárulásából álló európai uniós katonai erőnek a vezetése - mondta Sticz László a sajtónak szerdán a helyszínen.
    Hozzátette: a mindennapok ennek a katonai képességnek a vezetéséből és irányításából állnak, ami Bosznia-Hercegovinában specifikusan kiegészül azzal, hogy a bosznia-hercegovinai vezetőket, az állami vezetőket, a katonai vezetőket meg kell ismerni, és velük együttműködve kell a feladatot végrehajtani. A mandátum szerint az az EUFOR feladata, hogy minden erővel, katonai erővel és eszközeivel támogassa a bosznia-hercegovinai hatóságok és szervek munkáját.

MTI
Címkék:
  • Nobel-díjas írók nevetségessé tétele
    „A papírforma azért van, hogy felborítsuk, és mi ezt megtettük ezen a hétvégén. Úgy gondolom, talán egy kicsit lebecsültek minket az emberek. Nem sikerült túlságosan jól a legutóbbi világversenyünk, és mindenki abból indult ki, de mi jó csapat vagyunk, jó a csapategység, úgyhogy nagyon jól tudunk küzdeni – rögzítette Pásztor Noémi.
  • Bűnözők a törvényhozásban
    Sajnos a brüsszeli garnitúra is alvilági jegyeket mutat. Évekkel ezelőtt egy ciprusi politkusnőnek hatalmas összeg jelent meg a bankszámláján. Lebukott, de azóta is az Európai Bizottságban ül. Egy görög európai parlamenti tagot pedig a belga rendőrség hosszú ideig lakat alatt tartott, mert döbbenetesen nagy korrupciós botrányban lebukott. A felsőbb garnitúra elérte, hogy kiengedjék, visszament az Európai Parlamentbe, és szavazott is.
  • Semjén Zsolt: a békét kértük a Szűzanyától
    A miniszterelnök-helyettes aláhúzta, hogy a csíksomlyói búcsúba Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról, Délvidékről, az anyaországból, az Egyesült Államokból, mindenhonnan érkeztek magyarok. "Ez megerősít minket magyarságunkban, összetartozásunkban és kereszténységünkben" - összegzett Semjén Zsolt a közös együttlét erejét hangsúlyozva.
  • Magyar győzelem a hazai futballban
    Íme, itt van a lehetőség a lengyel-svéd edző előtt. Jusson be a Konferencia-liga csoportkörébe, és vigye csapatát az egyenes kieséses szakaszban tovább. Már a jövő tavasszal telt ház lesz a Sóstói Stadionban, még Diósgyőrből is érkeznek nézők. Ezért kapja hatalmas fizetését a lengyel-svéd edző.
  • Eva Wlaardingerbroek kockázatvállalása – Videó!
    Vlaardingerbroek kimondta azt az igazságot, amellyel a nyugati kormányok tisztában vannak, de nem beszélnek róla, nevezetesen azt, hogy szoros kapcsolat van a migráció és a bűnözés között. Kijelentette, hogy „új valóságunk Európában a gyakori nemi erőszakokból, késelésekből, gyilkosságokból, lövöldözésekből, sőt lefejezésekből áll”.
MTI Hírfelhasználó