Lavrov: irreális, hogy a Vatikánban legyen az orosz-ukrán tárgyalások következő fordulója
2025. május 23. 15:08
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Történelmi dél-orosz földek, nemzeti identitás és a népek önrendelkezése elnevezésű moszkvai konferencián.
"Képzeljék el a Vatikánt tárgyalási helyszínként! Én azt mondanám, kissé nem elegáns, amikor ortodox országok katolikus terepen vitatják meg a kiváltó okok megszüntetésével kapcsolatos kérdéseket (...) Úgy gondolom, hogy a Vatikánnak sem lesz túl kényelmes ilyen körülmények között fogadni két ortodox ország delegációját" - mondta.
Lavrov szerint Oroszországban már előrehaladott stádiumba került a leendő ukrán békeszerződésről szóló memorandum kidolgozása, amelyet Moszkva át fog adni Kijevnek. Kifejezte reményét, hogy az ukrán fél is hasonlóan fog cselekedni. Mint mondta, a memorandum kidolgozásakor Moszkva alapelvekből és a konfliktus kiváltó okából indul ki.
"Nem tartjuk szükségesnek a világrend nemzetközi jogalapjának, az ENSZ Alapokmányának a lebontását. Ezt egyszerűen tiszteletben kell tartani, teljes mértékben és összességében, valamint az abban foglalt elvek közötti összefüggésekben" - nyilatkozott.
Vlagyimir Putyin elnök május 22-én átadta Oroszország legmagasabb kitüntetését, a Szent András Apostol Rendjét Szergej Lavrov külügyminiszternek a Kreml Szenátusi Palotájának Katalin termében tartott ünnepségen - tass
Az orosz külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy Oroszország mindig készen állt béketárgyalásokra Ukrajnával, és nem kerülte a kapcsolatfelvételt.
Az Egyesült Államok szerepére kitérve azt mondta, Ukrajna azt remélte, hogy örökké maga mögött tudhatja majd az Egyesült Államok támogatását, de Donald Trump amerikai elnök álláspontja az, hogy "ez nem az ő háborúja". Lavrov úgy vélekedett, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat az Oroszországgal való párbeszéd alakításában a nemzeti érdekeiből indul ki.
Rámutatott, hogy Washington, ellentétben az európaiakkal, nyíltan beszél az ukrán területi kérdés megvitatásának szükségességéről. Lavrov ugyanakkor felidézte, hogy voltak olyan esetek, amikor az amerikaiak megváltoztatták álláspontjukat, és ezt, mint fogalmazott, Moszkva szem előtt fogja tartani következő lépéseinek megtervezésekor.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Moszkva által vitatott legitimitásáról szólva közölte, hogy az orosz fél nem utasítja el a "kijevi rezsim" vezetőjével és adminisztrációjával tárgyalásokat, Zelenszkij hatalma törvényességnek kérdése a rendezési dokumentumok aláírásakor lesz döntő jelentőségű.· Álláspontja értelmében választások megtartása adná meg legjobb megoldást arra a kérdésre, hogy ki írhatja alá a békeszerződést ukrán részről.
"Mert ha azok írják alá, akiknek a legitimitása, finoman szólva, már senkit sem győz meg, akkor az utódok megkérdőjelezhetik a megkötött megállapodásokat" - mondta.
Szergej Lavrov hangsúlyozta, Oroszország nem hagyhatja az orosz ajkú embereket Ukrajnában a jelenlegi rendszer hatalma alatt, mert az "nagy bűn lenne". Kifogásolta, hogy az európai országok egyszer sem ejtették ki az "emberi jogok" kifejezést azzal kapcsolatban, ami Ukrajnában történik. Azt tanácsolta a azoknak a nyugati kollégáinak, akik sürgősen cselekednének, hogy követeljék az ENSZ Alapokmányát és számos emberi jogi egyezményt megsértő ukrán törvények hatályon kívül helyezését.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Hölvényi György leszögezte: "Európa minden ellentmondásossága ellenére még mindig a világ legjobb helye, és a következő generációkon fog múlni, hogy ez így is maradjon", ugyanakkor a kontinensen a pénzvilág növekvő befolyása és a liberalizmus térnyerése is szélsőséges.
Szakály Sándor hangsúlyozta: Antall József úgy vélte, hogy a magyar nemzetnek mindenki a tagja, aki bármilyen formában magyarnak érzi magát. Ez az üzenet ma is aktuális – hívta fel a figyelmet, megjegyezve: érdemes azon gondolkodni, hogy az Antall-kormány által kijelölt út hogyan vihető tovább a 21. században.
Orbán Viktor azt mondta, Magyarországnak minden évben 800 milliárd forinttal többet kellene fizetnie az Oroszország helyett máshonnan megvásárolt energiáért, ez az összeg megegyezik azzal, amelyet a kormány minden évbenOrbán Viktor azt mondta, Magyarországnak minden évben 800 milliárd forinttal többet kellene fizetnie az Oroszország helyett máshonnan megvásárolt energiáért, ez az összeg megegyezik azzal, amelyet a kormány minden évben szétoszt a családok között a rezsicsökkentés révén. szétoszt a családok között a rezsicsökkentés révén.