Az EU elfogadta az orosz energiaipart is célzó 17. szankciós csomagot
2025. május 20. 16:07
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta tizenhetedik szankciós csomagját, mely egyebek mellett az orosz energiaipart, ezen belül az eddigi szankciókat megkerülő úgynevezett orosz "árnyékflotta" tartályhajóit, valamint az orosz erőket fegyverekkel ellátó vállalatokat és vezetőiket célozza.
 
A brüsszeli közlemény szerint az "eddigi legszélesebb körű" szankciós csomag, mely vízumtilalmat és vagyonbefagyasztást tartalmaz magas rangú orosz politikai és üzleti vezetőkkel szemben, az orosz gazdaság létfontosságú ágazatait érinti.
 
A csomag célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a harctéri technológiákhoz, és csökkentse az orosz energiaimportból származó bevételeket - írták.
 
A kedden bevezetett szankciók 189 tankert érintenek, amelyek - mint írták - hozzájárulnak Oroszország energiabevételeihez. A gyakran jeladó nélkül közlekedő, az orosz flottához tartozó hajók nem köthetnek ki az uniós tagállamok kikötőiben, valamint tilos számukra uniós szolgáltatásokat nyújtani. Ezzel a jegyzékbe vett, az orosz olajexportra vonatkozó korlátozások kijátszásáért felelős hajók száma 342-re emelkedett.
 
Oroszország bevételi forrásainak további visszaszorítása érdekében az EU korlátozó intézkedéseket vezetett be a Surgutneftegaz orosz olajtársasággal szemben, amely - mint írták - jelentős bevételeket biztosít az orosz kormánynak, közvetlenül támogatva annak háborús erőfeszítéseit.
 
Ezzel összefüggésben a csomag 31 olyan vállalatot is listára vett, amely közvetlen vagy közvetett támogatást nyújt az orosz katonai iparnak, vagy részt vesz a szankciók kijátszásában. Ez a lista 18 oroszországi és 13 más országban bejegyzett vállalatot foglal magában, hatot Törökországban, hármat Vietnamban, kettőt az Egyesült Arab Emírségekben, egyet Szerbiában és egyet Üzbegisztánban.
 
A csomag továbbá egyebek mellett 45 olyan vállalatot - és azok illetékeseit - célozzák, amely drónokkal, fegyverekkel, lőszerekkel, katonai felszerelésekkel, fontos alkatrészekkel és logisztikai támogatással látja el az orosz hadsereget.
 
Az EU emellett szankciók hatálya alá helyezett 17 olyan személyt és 58 szervezetet, akiket, illetve amelyeket felelősség terhel az Ukrajna területi egységét, szuverenitását és függetlenségét aláásó intézkedésekért. Ez a jegyzék főként az orosz katonai és védelmi ágazatot érinti. Az uniós korlátozó intézkedések immár több mint 2400 emberre és szervezetre vonatkoznak.
 
A tanácsi közlemény Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselőt idézte, aki azt monda: Oroszország és mindazok, akik lehetővé teszik a folytatódó agressziót Ukrajna ellen, súlyos következményekkel néznek szembe. Minél tovább tart Oroszország jogtalan és brutális háborúja, annál keményebb lesz az Európai Unió arra adott válasza - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
 
Az uniós tanács tájékoztatása szerint az EU emellett Oroszországban elkövetett emberi jogi jogsértések miatt is szankciókat vetett ki, az intézkedések 28 személyre vonatkoznak. A demokratikus ellenzék elnyomásáért és a jogállamiságot súlyosan aláásó tevékenységekért felelősök között az orosz igazságszolgáltatás tagjai, köztük bírák, ügyészek, valamint az orosz legfelsőbb bíróság és regionális bíróságainak képviselői szerepelnek. Az érintettek között vannak olyanok, akik szerepet játszottak mások mellett Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus üldözésében - írták.
 
Az EU továbbra is elítéli az oroszországi emberi jogi jogsértéseket és az elnyomást, valamint aggodalmát fejezi ki az országban fennálló emberi jogi helyzet folyamatos romlása miatt, különösen Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben - húzták alá.
 
Az EU továbbá korlátozó intézkedéseket vezetett be Oroszország külföldi destabilizálót célzó intézkedéseiért felelős 21 emberrel és 6 szervezettel szemben. Az uniós intézkedések az orosz hibrid tevékenységekhez kapcsolódó tárgyi eszközöket, például hajókat, légi járműveket, ingatlanokat, valamint a digitális és kommunikációs hálózatok tárgyi eszközeit, továbbá a hitelintézetek, pénzügyi intézmények és kriptoeszköz-szolgáltatásokat nyújtó szervezetek olyan ügyleteit célozza meg, amelyek közvetlenül vagy közvetve elősegítik Oroszország destabilizáló tevékenységeit külföldön - írták.
 
Az EU végezetül szankciókkal sújtotta az orosz fegyveres erők három szervezetét is vegyi fegyverek kifejlesztése és ukrajnai használata miatt. A vegyi fegyverek használata és elterjedése elleni uniós korlátozó intézkedések jelenleg összesen 25 emberre és 6 szervezetre vonatkoznak - tájékoztattak.
MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó