Bírósági végrehajtók korrupciós ügye
2024. november 12. 10:16

A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) korrupciós bűncselekmény feljelentésének elmulasztása és befolyással üzérkedés bűntette miatt nyújtott be vádiratot Schadl György és 3 társa ellen a Fővárosi Törvényszéken.

A főügyészség MTI-hez kedden eljuttatott közleménye szerint 2018 augusztusában két önálló bírósági végrehajtó-helyettes egy végrehajtójelölt közvetítésével felvette a kapcsolatot egy végrehajtónak pályázóval.

A végrehajtó-helyettesek közölték a pályázóval, hogy kapcsolatrendszerükön keresztül befolyásolni tudják a kinevezések során eljáró hivatalos személy döntését.

Felajánlották, hogy biztosítják az eredményes önálló bírósági végrehajtói kinevezést, és a végrehajtói iroda beindításával felmerülő költségeket, amiért cserébe a pályázó által alapítandó végrehajtói iroda bevételéből részesedést és az irodában történő alkalmazásukat kérték.
A pályázó az ajánlatot elfogadta, és vállalta a végrehajtói iroda nyeresége 42,5-42,5 százalékának segítői számára történő kifizetését három éven keresztül. Ezután 2019 második felében kinevezték önálló bírósági végrehajtónak, de végül a kinevezési eljárást nem befolyásolták jogellenesen.

A vádirat szerint a pályázó a kinevezési okmány átvétele napján tájékoztatta a korrupciós megállapodásról Schadl Györgyöt, a Magyar Bírósági Végrehajtó Kar (MBVK) elnökét, aki később - az alelnök jelenlétében - beszámoltatta a résztvevőket a történtekről.

Miután a jogellenes kapcsolat részleteit feltárták, az elnök a megállapodásuk felbontására utasította a végrehajtó-helyetteseket, így pénz kifizetése és a pályázó általi alkalmazásuk nem történt meg.

A közleményben hangsúlyozták: az MBVK elnöke és az alelnök a korrupciós bűncselekmény elkövetéséről hivatalos személyként történő tudomásszerzésük ellenére, a feljelentési kötelezettségüknek nem tettek eleget. Az ügyben nyomozást később a főügyészség hivatalból rendelt el - tették hozzá.

A nyomozó főügyészség a közleményben kiemelte: a befolyásukkal alaptalanul visszaélő önálló bírósági végrehajtó-helyettesek, a korrupciós kapcsolatban közvetítőként eljáró ember, valamint az MBVK elnökével szembeni vádemelés mellett a főügyészség az MBVK alelnöke és a pályázó esetében feltételes ügyészi felfüggesztésről határozott.

Emellett indítványozták, hogy a bíróság egyesítse ezt az ügyet a Fővárosi Törvényszéken Schadl György és 21 társa ellen korrupciós és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő büntetőeljárással.

MTi
Címkék:
  • Konszolidáció vagy konfrontáció:
    Bakondi György emlékeztetett: Szíriában megbukott az iráni és oroszországi támogatású rezsim, és nagyon vegyes összetételű, iszlám kötődésű, ezen belül elsősorban szunnita irányultságú csoportok kerültek hatalomra, akik között már meg is kezdődtek bizonyos leszámolások, így a kurdok elleni fellépés.
  • Orosz kémfőnök: Színes forradalmat akar a Nyugat
    „A Nyugat stratégiai számítása az ukrajnai válságban nagyon világos: elhúzódó kimerítő harcot akar ránk kényszeríteni, hogy az orosz társadalmat kettészakítsa, és megteremtse a színes forradalom feltételeit. Harcolni fognak, ahogy ők mondják, az utolsó ukránig" – fogalmazott Nariskin.
  • „Akasztják a politikai hóhért"
    A hatóságok előtt ismert pénzmosási eljárást elsősorban drogdílerek szokták csinálni. Reynders ezt a gyakorlatot még belga miniszterként kezdte, aztán biztosként folytatta éveken keresztül.
  • Jansen: „Dominálni, irányítani, és győzni akarunk!”
    A görögöknek kell a pont, hogy versenyben maradjanak, mindent megtesznek majd a győzelemért. Hozzá vagyunk szokva az atmoszférához. Biztos vagyok benne, hogy a szurkolóink is kitesznek majd magukért, akárcsak a játékosok – mondta Pascal Jansen.
  • Orbán Viktor Törökországban tárgyal
    Erdogan elnök és Orbán Viktor tárgyalásán megvitatják az aktuális nemzetközi ügyeket, az ukrajnai és a közel-keleti konfliktust, a béke esélyeit, valamint a magyar-török kapcsolatok számos témakörét.
MTI Hírfelhasználó