Azbej Tristan: Ukrajna uniós csatlakozása romba döntheti az Európai Unió gazdaságát
Ukrajna európai uniós csatlakozását célzó brüsszeli terv semmilyen formában sem segít az ukrajnai háború okozta humanitárius válsághelyzeten, ugyanakkor romba döntheti az Európai Unió gazdaságát - jelentette ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára Brüsszelben kedden.
2025. május 20. 13:50
Az Európai Humanitárius Fórum szünetében magyar újságíróknak nyilatkozva Azbej Tristan arra hívta fel a figyelmet, hogy az ukrajnai háború nyomán keletkezett válsághelyzetet Brüsszel Ukrajna európai uniós csatlakozásának veszélyes és káros tervének megvalósításával orvosolná. Az Ukrajna uniós csatlakozását célzó uniós terv megvalósulása esetén Magyarország olyan veszélyekkel szembesülne, amelyektől meg kell védeni az országot - jelentette ki.
 
"Időszerű az Európai Unió humanitárius politikájának a megújítása. Erre azért van különösen szükség, mert az elmúlt években, amikor az európai kontinens közelében vagy az Európai Unió szomszédságában humanitárius válsághelyzet keletkezett, azokra az Európai Unió és Brüsszel rendszerint rossz választ adott" - fogalmazott.
 
Az államtitkár közölte: a 2014-ben tetőfokára ért közel-keleti válság során az Európai Unió a helyben maradás ösztönzése és támogatása helyett a migráción keresztül próbálta "tévesen és káros módot választva" orvosolni a kialakult humanitárius problémát. Brüsszel a válsághelyzet megoldása helyett annak kiterjesztését, Európába importálását támogatta - hívta fel a figyelmet.
 
"A jelenlegi helyzetben, a rossz geopolitikai válaszok korában nagyon fontos az, hogy az Európai Unió humanitárius politikáját olyan irányba tereljük, amely a helybeni segítséggel hatékonyan orvosolja azokat a válsághelyzeteket, amelyek egyrészt emberi szenvedést eredményeznek, másrészt pedig biztonsági kockázatot jelentenek az európai kontinens egészére" - fogalmazott.
 
A magyar álláspont a Hungary Helps immár hétéves humanitárius és fejlesztési segítségnyújtási program által megvalósuló magyar modellt jelenti: a problémák Európába hozása helyett a segítséget kell odavinni, ahol a baj van. Nem átláthatatlan hátterű és működésű, nem kellően hatékony nemzetközi szervezeteken keresztül kell segítséget nyújtani, hanem a helyi igényekhez, a helyi szükséghelyzethez alkalmazkodva közvetlenül kell a segítséget célba juttatni - mondta.
 
Közölte: Magyarország az ország teljesítőképességét is figyelembe véve nagyon tisztesen kiveszi a részét a közvetlen humanitárius segítségnyújtásban. Folytatja humanitárius programjait úgy a Közel-Keleten, mint Afrikában. Az elmúlt hét évben Magyarország kormánya a Hungary Helps Programon keresztül több mint 50 ország humanitárius válságterületein nyújtott segítséget, és több mint kétmillió ember helyzetét tette elviselhetőbbé, illetve előzte meg azt, hogy a helyben maradás helyett a migrációt válasszák.
 
Ahol az embereket a vallásuk, keresztény vagy más vallási meggyőződésük miatt üldöztetés éri, ott segítséget kell adni nekik. Ahol minden más humanitárius szereplő eszköztelenné vált, vagy csődöt mondott, ott a keresztény szervezeteken keresztül kell és érdemes humanitárius támogatást nyújtani, legyen szó a Közel-Keletről vagy éppen Afrikáról - tette hozzá nyilatkozatában a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára.
MTI
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó