Varga Mihály az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva kiemelte, az uniós tanács olyan fontos témaköröket vitat meg, amelyek Európa alapműködését érintik.
2024. október 8. 12:13
Varga Mihály pénzügyminiszter (bal) az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülése előtt Luxembourgban október 8-án. MTI/Bodnár Boglárka
Az uniós pénzügyminiszterek olyan fontos témaköröket vitatnak meg, mint a helyreállítási alap végrehajtása, az ukrajnai finanszírozás, vagy az éghajlatváltozás elleni fellépés - a döntéseknek pedig hozzá kell járulniuk Európa versenyképességének javításához - jelentette ki a magyar pénzügyminiszter kedden Luxembourgban.
Varga Mihály az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva kiemelte, az uniós tanács olyan fontos témaköröket vitat meg, amelyek Európa alapműködését érintik.
Ezek között a miniszter elsőként a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós terv végrehajtásának áttekintését említette, amellyel kapcsolatban azt mondta: "szomorú tényként rögzítem", hogy Magyarország még csak nyolc százalékát kapta meg a neki járó támogatásoknak.
A tanácsülés ukrajnai háborúból fakadó gazdasági és pénzügyi hatásokkal kapcsolatosan tervezett vitájával kapcsolatban közölte, a miniszterek megbeszélése kiterjed a Kijev számára folyósítani tervezett, az ország helyreállításának támogatását célzó 50 milliárd euró értékű segélycsomagra is. "A jól előkészített napirendi pont" döntéssel nem zárul, arról a tagállamok unió mellé rendelt nagykövetei írásbeli eljárás útján fognak dönteni - tájékoztatott.
Elmondása szerint a pénzügyminiszterek tanácsa véleménycserét fog folytatni az európai szemeszter 2024-es ciklusából levont tanulságokról, hogy még több eljárási folyamat jövőbeli sikerét biztosítsa.
A szakminiszterek emellett klímavédelemmel kapcsolatos nemzetközi egyeztetéseket készítenek elő az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 29. éves (COP29) novemberi ülésére, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) Washingtonban folytatni tervezett megbeszélésekre is - mondta.
Varga Mihály reményét fejezte ki, hogy a pénzügyminiszteri tanácsülés megbeszélései, valamint döntései egy erősebb és ellenállóképesebb Európát eredményeznek.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.