Ez a Moszad már nem az a Moszad
A Moszad már nem rendelkezik azzal a feltételrendszerrel, mint korábban. Ebből pedig az következik, hogy ha a Hamász egy zárt információs rendszeren belül készült a támadásra, akkor könnyen lehet, hogy az információ egyetlen olyan forráshoz sem jutott el, aki ezt az izraeli biztonsági szerveknek tovább tudta volna adni.
2023. október 11. 09:25

telesur english

A Moszad már nem rendelkezik azzal a feltételrendszerrel, mint korábban – magyarázta a Magyar Nemzet megkeresésére Földi László. A biztonságpolitikai szakértőt arról kérdeztük, miért nem tudott a világ egyik legjobbjának tartott izraeli titkosszolgálat a Hamász szombati támadásáról.

A Hamász palesztin terrorszervezet szombat hajnali nagyszabású támadása meglepetésként érte Izraelt és nyugati szövetségeseit – legfőképp az Egyesült Államokat – egyaránt. Különösen igaz ez annak fényében, hogy a Moszadod a világ egyik legprofibb, leghatékonyabb titkosszolgálataként tartják számon hosszú évek óta. Éppen ezért szombat óta folyamatosak a találgatások, hogy mi okozhatta a zavart, miért nem értesültek időben a támadásról.

Nincs ügynök, nincs információ

A Moszad erejét a kilencvenes évek második felében gyakorlatilag megtörte, hogy az általa megfigyelni kívánt szervezetekből, így például a Hamászból vissza kellett vonulniuk – magyarázta lapunk megkeresésére Földi László. A biztonságpolitikai szakértő elmondta, a palesztin és arab katonai- és terrorszervezetek komoly belső biztonsági rendszert alakítottak ki, mindenféle idegen befogadásától elzárkóznak.

– Ügynököt bejuttatni, még a Moszad részéről is, szinte képtelenség – szögezte le. Ebből pedig egyenesen következik – folytatta –, hogy az információs lehetőségek korlátozódnak. Marad a technológia, ez pedig sok esetben már csak regisztrálni tudja, ami megtörtént, de előre megmondani nem – ellentétben egy ügynökkel − mutatott rá Földi László.

A szakértő hangsúlyozta, a Moszad már nem rendelkezik azzal a feltételrendszerrel, mint korábban. Ebből pedig az következik, hogy ha a Hamász egy zárt információs rendszeren belül készült a támadásra, akkor könnyen lehet, hogy az információ egyetlen olyan forráshoz sem jutott el, aki ezt az izraeli biztonsági szerveknek tovább tudta volna adni.

Belső széthúzás?

A szakértő ugyanakkor kiemelte, a térségben rengeteg érdek jelenik meg, így az sem elképzelhetetlen, hogy egyes szereplők készakarva nem figyelmeztették az aktuális szerveket, hatóságokat a támadásról.

A jelenlegi kormányt nagyon sokan nem kedvelik, különösen a külföldi mainstream, hiszen nemzeti értékeket valló vezetésről van szó – magyarázta Földi László, megemlítve a Netanjahu-kormány igazságügyi reformja nyomán hetekig húzódó tüntetéseket. Mint mondta, Izraelben alapvetően van egy belső megosztottság, amely adott esetben a rendvédelmi szerveken belül is megjelenhet, s amely mögé bizonyos érdekeket képviselők beállhatnak.

Hogyan tovább?

Fontos kérdés, hogy hogyan tudná Izrael újjászervezni, megerősíteni a Moszadot annak érdekében, hogy a jövőben az ilyen jellegű támadásokat elkerüljék.

– Nagyon nehéz lesz megelőzni ezeket, hiszen az ellenfél már nem amatőrök gyülekezete, nagyon profi szervezetekről van szó – mutatott rá a szakértő. A Hezbollah és a Hamász mellett olyan katonai egységek, olyan felkészült, jól kiképzett, profi belső és külső elhárítással rendelkező rendszerek jöttek létre, amelyek nagyon komoly kihívást jelentenek még a Moszad számára is a beépülést tekintve. Nem megoldhatatlan, de nagyon nehéz a mai körülmények között változtatni, a korábbi évekhez képest mindenféleképpen − szögezte le Földi László.

Hozzátette, ez egyik pillanatról a másikra biztosan nem fog menni, a Moszadra tehát hosszú és nehéz átalakítás várhat az elkövetkező években.

Scheffer Joakim

magyarnemzet.hu
Címkék:
  • Nobel-díjas írók nevetségessé tétele
    „A papírforma azért van, hogy felborítsuk, és mi ezt megtettük ezen a hétvégén. Úgy gondolom, talán egy kicsit lebecsültek minket az emberek. Nem sikerült túlságosan jól a legutóbbi világversenyünk, és mindenki abból indult ki, de mi jó csapat vagyunk, jó a csapategység, úgyhogy nagyon jól tudunk küzdeni – rögzítette Pásztor Noémi.
  • Bűnözők a törvényhozásban
    Sajnos a brüsszeli garnitúra is alvilági jegyeket mutat. Évekkel ezelőtt egy ciprusi politkusnőnek hatalmas összeg jelent meg a bankszámláján. Lebukott, de azóta is az Európai Bizottságban ül. Egy görög európai parlamenti tagot pedig a belga rendőrség hosszú ideig lakat alatt tartott, mert döbbenetesen nagy korrupciós botrányban lebukott. A felsőbb garnitúra elérte, hogy kiengedjék, visszament az Európai Parlamentbe, és szavazott is.
  • Semjén Zsolt: a békét kértük a Szűzanyától
    A miniszterelnök-helyettes aláhúzta, hogy a csíksomlyói búcsúba Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról, Délvidékről, az anyaországból, az Egyesült Államokból, mindenhonnan érkeztek magyarok. "Ez megerősít minket magyarságunkban, összetartozásunkban és kereszténységünkben" - összegzett Semjén Zsolt a közös együttlét erejét hangsúlyozva.
  • Magyar győzelem a hazai futballban
    Íme, itt van a lehetőség a lengyel-svéd edző előtt. Jusson be a Konferencia-liga csoportkörébe, és vigye csapatát az egyenes kieséses szakaszban tovább. Már a jövő tavasszal telt ház lesz a Sóstói Stadionban, még Diósgyőrből is érkeznek nézők. Ezért kapja hatalmas fizetését a lengyel-svéd edző.
  • Eva Wlaardingerbroek kockázatvállalása – Videó!
    Vlaardingerbroek kimondta azt az igazságot, amellyel a nyugati kormányok tisztában vannak, de nem beszélnek róla, nevezetesen azt, hogy szoros kapcsolat van a migráció és a bűnözés között. Kijelentette, hogy „új valóságunk Európában a gyakori nemi erőszakokból, késelésekből, gyilkosságokból, lövöldözésekből, sőt lefejezésekből áll”.
MTI Hírfelhasználó