A Duna-napot 2014 óta tartják meg a június 4-i nemzeti összetartozás napjához kapcsolódó hétvégén az Europa Nostra-díjas Torockón. A Duna-nap célja, hogy a magyarlakta vidékekről érkező művészek előadásaival, koncertjeivel, gyermekeknek és felnőtteknek szóló programokkal erősítsék a nemzeti összetartozást.
2023. június 2. 21:35
A Hazajárók, magyarok a Kárpát-medencében című szabadtéri kiállítás a Duna-napon az erdélyi Torockón 2023. június 2-án. A háromnaposra bővült rendezvényre első alkalommal más határon túli magyar lakta vidékekről is meghívtak résztvevőket. MTI/Bruzák Noémi
Megkezdődött a Duna-nap a székelyföldi Torockón pénteken. A rendezvény idén három naposra bővült, és arra első alkalommal más határon túli magyar lakta vidékekről is meghívtak résztvevőket.
A program pénteki napján délelőtt megnyílik a Petőfi Sándor életéről és költői munkásságáról összeállított mozgókiállítás a Petőfi-buszon és a Hazajárók, magyarok a Kárpát-medencében címmel összeállított szabadtéri kiállítás.
Altorjai Anita, a rendezvényt szervező Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója az M1 aktuális csatornán elmondta: idén először nem csak az erdélyiek találkozhatnak az anyaországiakkal, hanem Délvidék, Felvidék, Őrvidék és Kárpátalja is képviselteti magát a Duna napon.
Hozzátette: a következő három napban hat helyszínen 250 fellépőt láthatnak majd az idelátogatók. A programok gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt szólnak: hagyományőrzők, mesterségek tudói, muzsikusok, énekesek lépnek fel, lesz kincskereső játék és rajzverseny, valamint irodalmi műsorokkal, beszélgetésekkel megidézik Petőfit is - ismertette a programokat.
A Duna-napot 2014 óta tartják meg a június 4-i nemzeti összetartozás napjához kapcsolódó hétvégén az Europa Nostra-díjas Torockón. A Duna-nap célja, hogy a magyarlakta vidékekről érkező művészek előadásaival, koncertjeivel, gyermekeknek és felnőtteknek szóló programokkal erősítsék a nemzeti összetartozás érzését. Az anyaországból, Délvidékről, Őrvidékről, Felvidékről, Kárpátaljáról és Erdélyből érkező fellépőknek köszönhetően a Duna-nap programjaira ellátogatók részesei lehetnek az ősi kultúra, a hagyomány és a modern világ találkozásának.
A Duna-nap részletes programja a www.dunanap.com oldalon olvasható.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Freund Tamás, az MTA elnöke elmondta: a 200 éve alapított MTA a felmérések szerint ma is a legnagyobb közbizalommal övezett intézmény Magyarországon, amely közalapozásból született és a közösségért van.
Az írásbeli vizsgákat május 5. és 23. között rendezik. A mai – hétfői – napon magyar nyelv és irodalomból középszinten 77 972, emelt szinten 2278 tanuló ad számot tudásáról.
Felavatták a Határtalan történet című térplasztikát és koszorút helyeztek el Széchenyi István szobránál a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából Budapesten.