Érettségi: országszerte több mint 142 ezer diák vizsgázik
Az írásbeli vizsgákat május 5. és 23. között rendezik. A mai – hétfői – napon magyar nyelv és irodalomból középszinten 77 972, emelt szinten 2278 tanuló ad számot tudásáról. Holnap a matematikaé lesz a főszerep: középszinten 73 318-an, emelt szinten 7798-an vizsgáznak. Május 7-én történelemből vizsgázik középszinten 72 834, emelt szinten 8484 diák. Csütörtökön az idegen nyelvek következnek a sorban: angolból középszinten 46 788-an, emelt szinten 27 742-en érettségiznek, míg május 9-én németből középszinten 11 096-an, emelt szinten 3061-en méretik meg magukat.
2025. május 5. 09:50
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a vizsgák lebonyolítása május 5. és július 2. között zajlik a középiskolák és a kormányhivatalok szervezésében. Az ország 1157 pontján összesen 3385 érettségivizsga-bizottság működik közre a feladatok végrehajtásában. A várakozások szerint több mint 142 ezer diák tesz érettségi vizsgát.
A vizsgák jogszabályban rögzített időpontjai elérhetőek a hivatal honlapján. Az emelt szintű szóbeli vizsgák június 3. és 11. között lesznek, míg a középszintű szóbelikre június 16. és július 2. között kerül sor. A legtöbb vizsga rendes érettségi lesz: a végzősök összesen 233 607 ilyen vizsgát tesznek le, amely az összes vizsga 58 százalékát jelenti. Az érettségi bizonyítvánnyal már rendelkezők közül több mint 5100-an jelentkeztek ismétlő vagy kiegészítő vizsgákra, ezek a vizsgák a teljes mennyiség több mint 1,3 százalékát teszik ki. Előre hozott vizsgából 139 721-et tartanak (ez a vizsgák 35 százaléka), szintemelőből 15 733-at (majdnem négy százalékot), pótló- és javítóvizsgából pedig összesen 3595-öt.
A vizsgaidőszakhoz kapcsolódva Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, valamint fiatalokért felelős államtitkára a szakképzés átalakulásáról is beszélt. Mint mondta, a szakképzés gyakorlatközpontúbbá vált, sokan tanulnak duális képzésben, amelyben a diákok vállalatoknál szerezhetnek tapasztalatot és gyakorlatot, és akár 160 ezer forintos munkabért is kaphatnak. Hozzátette, hogy elindult az okleveles technikusi képzés is, amely a technikumokat köti össze a felsőoktatással.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felavatták a Határtalan történet című térplasztikát és koszorút helyeztek el Széchenyi István szobránál a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulója alkalmából Budapesten.
Az írásbeli vizsgákat május 5. és 23. között rendezik. A mai – hétfői – napon magyar nyelv és irodalomból középszinten 77 972, emelt szinten 2278 tanuló ad számot tudásáról.
Erdő Péter hangoztatta: "ennek az emberiségnek szüksége van Krisztusra! Szüksége van ránk (az egyházra) is, ha Krisztushoz tartozunk!". Úgy vélte, "a mai egyháznak mindenek előtt saját küldetése kérdésével kell szembesülnie".