Nemzetbiztonsági kockázatnak tartják izraeli szakértők a Kínából importált okoseszközöket
2025. július 8. 12:34
Nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek Izraelben a Kínából importált okoseszközök- figyelmeztetnek izraeli szakértők a Jediót Ahronót című újság hírportálján, a yneten.
 
Izraelben egyre súlyosabb aggodalmak merülnek fel a Kínában gyártott okoseszközök használatával kapcsolatban, mivel a szakértők szerint kényes adatokat továbbíthatnak közvetlenül Pekingbe, és így hírszerzési veszélyt jelenthetnek.
 
Emiatt a védelmi minisztérium idén felfüggesztette a kínai BYD elektromos járművek beszerzését az izraeli hadsereg számára. Előzőleg a biztonsági szakemberek jelezték, hogy ezek az autók fejlett szenzorokkal és adattovábbító rendszerekkel rendelkeznek, amelyek lehetővé tehetik vizuális, hang- és biometrikus információk gyűjtését és küldését.
 
"A kínai autók lényegében mozgó hírszerzési rendszerek" - jelentette ki a lapnak nyilatkozva kedden Harel Menasri, a Sin Bet belbiztonsági szolgálat kiberbiztonsági osztályának egyik alapítója. A szakértő szerint a problémát nem oldja meg az autók kommunikációs rendszereinek kikapcsolása, mert a beépített szoftverek és szenzorok önállóan is képesek az adatgyűjtésre.
 
Emellett az Egyesült Államokhoz hasonlóan Izraelben is elterjedtek a Hikvision és a Dahua kínai cégek biztonsági kamerái, amelyek az első csatlakozásnál kapcsolatot keresnek kínai szerverekkel. Az amerikai védelmi intézmények már 2018 óta tiltják ezek használatát.
 
Szintén kockázatot jelenthetnek a kínai robotporszívók, a drónok, a WiFi-routerek és más háztartási okoseszközök, amelyeknek az érzékelői képesek feltérképezni, rögzíteni és továbbítani a felhasználó szokásait és környezetét.
 
A jelentések szerint Kína "Made in China 2025" fedőnevű hosszú távú stratégiájában célul tűzte ki, hogy technológiai világvezetővé váljon, miközben az állambiztonsági minisztérium kiterjedt kibernetikai kémhálózatot működtet. Egy nemzetközi hírszerzési közlés szerint a Kínához köthető hackercsoportok már több mint 260 000 okoseszközt használnak nyugati célpontok megfigyelésére.
 
Izrael különösen fontos célpont, miután szoros szövetségese az Egyesült Államoknak, és világviszonylatban is vezető szerepet tölt be a technológiai fejlesztésekben. Több szakértő szerint a kínai hírszerzés különösen érdeklődik az izraeli-amerikai katonai együttműködés, a fejlett fegyverrendszerek és az akadémiai kutatások iránt.
 
Bár az izraeli kormány hivatalosan nem nyilatkozik a témáról, több állami és védelmi szerv már lépéseket tett a kínai technológia kiszorítására a kulcsfontosságú infrastruktúrából, és szigorúbb ellenőrzéseket vezettek be a kényes információkat tartalmazó rendszerekben.
MTI
Címkék:
MTI Hírfelhasználó