Ezüstérmes lett a magyar gimnazista az amerikai tudományos világbajnokságon
2025. május 16. 22:06

Ezüstérmet szerzett Vida Ákos, a budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója az Ohióban rendezett ifjúsági tudományos versenyek világbajnokságán - közölte a Magyar Innovációs Szövetség pénteken az MTI-vel.

Vida Ákos a háromdimenziós (3D) nyomtatási technológiák fejlesztésével ért el sikereket a hazai innovációs versenyen, ezzel a projektjével indult Amerikai Egyesült Államokban megrendezett világversenyen is.

A 3D nyomtatásnak gyakori problémája a nyomtatott rétegek közötti kötések gyengesége. Vida Ákos által kifejlesztett módszer lényege a 3D nyomtató fúvókájának speciális mozgatása, amellyel a fúvóka gyakorlatilag "összecsípi" a két lerakott réteget, ismét felmelegítve és jobban összeolvasztva azokat.

Vida Ákos már a pénteki döntőt megelőző napon in magára vonta a zsűri figyelmét és elhozta az Auto Care Association 5000 dolláros (mintegy 1,8 millió forint), valamint a Patent and Trademark Office Society 500 dolláros (mintegy 180 ezer forint) különdíját.

Az International Science and Engineering Fair (ISEF) a világ minden tájáról mintegy 1800 középiskolás diákot fogadott.

A Magyar Innovációs Szövetség által szervezett magyar delegáció másik magyar versenyzője Raposa Bálint, az Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium diákja volt, aki kategóriájában a zsűri dicséretében részesült.

Az Ohio állam Columbus városában található Greater Columbus Convention Center ad helyszínt az immár 75 éve minden évben megvalósuló innovációs világversenynek, amelyen több mint 60 országból 22 tudományos és mérnöki kategóriában versenyeznek a diákok.

Az összesen több mint 9 millió dollár (mintegy 3,2 milliárd forint) összértékű díjak között értékes ösztöndíjakat és különdíjakat is kiosztanak, a kategóriák győztesei pedig egyenként 3000-5000 dollár értékű Grand Award-ban részesülnek. Ezek mellett csaknem 50 szakmai szervezet ad át különdíjakat.

MTI
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Barsi Balázs a kilencedik évtized-hídon
    Barsi Balázs fontos könyvek, tanulmányok, könyvfordítások szerzője. A műfordítás vértelen szellemi hódítás, a világkultúra kincseinek legális honosítása, a gondolkodni és beszélni tudó ember univerzális megismerő tevékenysége. Barsinak, hasonlóan, mint Szabó Lőrincnek „a latin hozta a franciát, s így megint új ablakokkal tárúlt a világ.” Végül francia nyelven írta doktori értekezését is a gazdag ifjú bibliai példázatának exegéziséréről.
  • Prokopp Mária: Bátorság és kitartás jellemzi az ezeréves történelmünket
    A reformkor elején megfogalmazódott, hogy nem csupán bazilikát kell építeni Esztergomba, hanem „magyar Siont”, „magyar Vatikánt”. A cél az volt, hogy a mohácsi csatavesztés előtti Magyar Királyság fénykorát felélesszék. A bazilika klasszicista épülete volt ennek az elgondolásnak a központi eleme.
  • Bajban Magyar Péter? - Törli a Facebook a videóit
    Ha nincs Facebook, valószínűleg Magyar Péternek esélye nem lett volna politikai karriert építenie. A közösségi oldalon, az elérések tekintetében előnyt élvező élő videókra, és azok hálózat szerű megosztására támaszkodva megannyi embert ért el, de úgy tűnik, hogy ennek részben vége. Hamarosan a Facebook törli a korábbi élő videókat.
MTI Hírfelhasználó