Több százezer rászorulót segített az elmúlt években a Szeged-Csanádi Egyházmegye
2025. május 13. 08:35
Több százezer rászorulót segített az elmúlt években a Szeged-Csanádi Egyházmegye, köztük több tízezer embert folyamatosan támogat szociális programjaival Békés és Csongrád-Csanád vármegyében, valamint Jász-Nagykun-Szolnok vármegye egy részén - tájékoztatta az egyházmegyei karitász az MTI-t.
Kothencz János diakónus, a szervezet vezetője a 2016 óta eltelt időszakot értékelve kifejtette, rendkívül sokrétű, szocio-karitatív tevékenységet végez az egyházmegye: intézményeiben azokat a feladatokat látja el, amelyek hagyományosan az egyházak küldetéséhez tartoznak.
Az egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltatója az ország legnagyobb nem állami fenntartású gyermekvédelmi szakellátást biztosító szervezete, amely 13 vármegyében mintegy 6 ezer gyermekről gondoskodik, akik nevelőszülőknél és lakásotthonokban élnek.
A szervezet a gyermekek teljes körű, otthont nyújtó ellátása mellett módszertani, szakmai támogatást biztosít valamennyi, ezen a területen az országban működő, katolikus fenntartású szolgáltatónak is.
Az egyházmegye csaknem száz köznevelési intézményében mintegy 8 ezer gyermeket, fiatalt oktatnak Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében. Felsőoktatási intézményeiben mintegy 3 ezer fiatal tanul a Gál Ferenc Egyetem karain Csongrád-Csanád, Békés és Bács-Kiskun vármegyében több képzési telephelyen.
Szociális intézményeiben, a Bálint Sándor Egyházmegyei Szeretetszolgálat rendszerében alapszolgáltatásaik többek közt az időskorúak nappali ellátása, bentlakásos intézmények, szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás, a hajléktalan személyek átmeneti szállása.
Az egyházmegye a szociális intézményein keresztül az elmúlt fél évtizedben mintegy 5 ezer rászorulóról gondoskodott úgy, hogy az utóbbi időben folyamatosan nőtt a súlyos betegek száma.
Nagy hangsúlyt fektet az egyházmegye a fiatalok sportolási lehetőségeinek biztosítására. A Grosics Labdarúgó Akadémia utánpótláscsapataiban 300 fiatal futballozhat. Az intézménybe az ország minden területéről, és a határon túlról is érkeznek sportolók, akik számára a képzés díjmentes.
A Szent Gellért Fórum ifjúsági találkozóknak, lelkiségi gyakorlatoknak, bűnmegelőzési és honvédségi programoknak, az állami gondoskodásban élő fiatalok rendezvényeinek, valamint regionális és nemzetközi sportversenyeknek ad otthont. A nyitást követő hat évben több, mint 24 ezren vettek itt részt közösségi, kulturális és jótékonysági rendezvényeken.
A Szeged-Csanádi Egyházmegyei Karitászon keresztül szocio-karitatív tevékenységet végeznek, évente több mint 30 ezer embert segítve. Az elmúlt nyolc évben 285216 rászoruló kapott különböző támogatást.
Az egyházmegye területén 39 plébániai karitász csoport végzi szívvel-lélekkel önkéntes tevékenységét, amely sok más mellett: idősek és betegek látogatása otthonaikban és intézményekben, élelmiszercsomagok osztása, a téli időszakban meleg étel osztása, hajléktalan teajárat, a mezőkovácsházi és a szegedi roma tanoda támogatása.
A Karitász különböző tematikus akciók és programok által anyagilag is igyekszik támogatni a rászorulókat, például lakhatási-, tűzifa- és gyógyszertámogatással.
Az orosz-ukrán háború első napjaitól fáradhatatlanul dolgoztak az önkéntesek a menekültek megfelelő ellátásán. Kétszáz olyan embernek tudtak akkor segítséget nyújtani, akiknek egyik pillanatról a másikra vált bizonytalanná az élete. A karitásszal kapcsolatba került, egyik legkiszolgáltatottabb 11 fős kárpátaljai család mindennapjait azóta is támogatják. A rendszeres adományok mellett mentorálják a családot, így a többi közt online korrepetálják a gyermekeket, segítve ezzel iskolai előrehaladásukat.
Az egyházmegye több mint hatszáz megváltozott munkaképességű ember foglalkoztatását is biztosítja.
Kothencz János hangsúlyozta, a nagy számok mögött minden esetben emberi sorsok vannak. Ezek közt sok ezer olyan példa van, mely jól mutatja azt a fajta szellemiséget, melyet a Szeged-Csanádi Egyházmegye szociális és karitatív aktivitása tükröz.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Kína egyetlen legális egyházát, a Kommunista Párt által ellenőrzött Három Önvaló Hazafias Mozgalmat (TPSM) arra utasították, hogy több kommunista propagandát tegyen közzé keresztény médiájában.
Ha ezeket a több tízmilliárd eurós összegeket úgy tudják osztogatni és költögetni, hogy közben az Unióban nem létezik audit, nincs számvevőszék és elszámoltatás, nem csoda, hogy minden „okvetetlenkedés”, ami az átláthatóságot és a transzparenciát szolgálná, az ő szemükben nemtelen támadás a „civil társadalom” ellen!