Még csak alig néhány napja, hogy Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Párt (CDU) vezetője elfoglalta a kancellári széket, de máris borús hangulat övezi új kormányát Németországban. A német választóknak sokkal rosszabb kezdeti véleménye van az új kancellárról és kormányáról, mint az Olaf Scholz előző kancellár vezette kormánykoalícióról volt, amely egyébként végül népszerűségi okokból bukott meg.
A Bild számára készült friss INSA közvélemény-kutatás szerint a németek mindössze 23 százaléka elégedett Merz munkájával – jóval kevesebb, mint amennyien Olaf Scholzot támogatták ugyanilyen korai szakaszban 2021-ben. A volt szociáldemokrata kancellár a beiktatását követő második napon 37 százalékos támogatottsággal kezdett, azaz 14 százalékponttal jobban.
A rossz hangulat nem csupán a kancellárt, de a teljes új, fekete-vörös (CDU/CSU–SPD) nagykoalíciót is sújtja: a válaszadók közel fele kifejezetten elégedetlen az új kormány munkájával, miközben csupán 29 százalék értékeli pozitívan őket. Ez jelentősen elmarad a korábbi jelzőlámpa-koalíció (szocáldemokraták–zöldek–szabaddemokraták) kezdeti fogadtatásától is elmarad, amelynél – ahogy az INSA vezetője, Hermann Binkert is kiemeli – legalább egyfajta reform-optimizmus lengte körül a hivatalba lépést.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ukrajnával szomszédos országként úgy látjuk, ha felveszik Ukrajnát az Európai Unióba, felveszik a háborút is – közölte a miniszterelnök hétfőn az EU parlamenti elnökeinek konferenciáján az Országházban.
Az európai versenyképességet erősítő, üzletbarát politikára van szükség az új német szövetségi kormánytól – jelentette ki Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a 4. Német–Magyar Üzleti Fórumon Budapesten.
A tudományos vívmányok gyakran a jó személyes kapcsolatokon, barátságokon alapulnak. Ilyen értékek létrejöttére nyitott alkalmakat a 200. jubileumát ülő Akadémia.