Az 1862-es londoni világkiállítás magyar vonatkozású fotói
2025. május 11. 09:28

Az 1862-es londoni világkiállítás elveszettnek hitt, magyar vonatkozású fotóit mutatják be a Néprajzi Múzeumban a Magyarország színezve - Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállítás programnapján május 18-án, a múzeumok világnapján - közölte az intézmény az MTI-vel szerdán.

A tájékoztatóban kiemelték: május 18-án az 1862-es londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítják a középpontba.

A látogatók válaszokat kaphatnak olyan kérdésekre, mint hogy mi jellemezte akkoriban Magyarországot, milyen hangulat uralkodott a rövid alkotmányos időszakban, és hogy miként volt lehetséges, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia részeként a magyar nép is képviselhette magát a londoni világkiállításon.

A kiállítás kurátori vezetésein kívül interaktív múzeumpedagógiai játékkal, workshopokkal és további tematikus tárlatvezetésekkel készül a múzeum a felnőttek számára, a gyerekeket pedig citerazene és a Barboncás társulat bábelőadása várja.

A közleményben azt írták: aki ezen a napon ellátogat a Néprajzi Múzeumba, közelebbről megismerheti a korszak sajátosságait, társadalmi kontextusát, politikai helyzetét, jellemző népviseleteit. Ki lehet majd próbálni a cianotípia-készítést: ezzel a 19. századi fotóeljárással egyedi, kék tónusú képek hozhatóak létre napfény és víz segítségével. A látogatók magukra ölthetik a boldogi viseletet, és utánajárhatnak, hogyan hatott a 19. század második felének két jelentős médiuma, a világkiállítás és a fotográfia a néprajzi dokumentálás és bemutatás formáira.

A tájékoztatóban arra is kitértek, hogy a múzeumok világnapja alkalmából ezen a napon a Néprajzi Múzeumban különböző témákon keresztül foglalkoznak a múzeumok társadalmi szerepével, jelentőségével, sajátosságaival, például a Múzeum - a veszélyeztetett faj című könyv bemutatóján és a Múzeum és örökség című tematikus tárlatvezetésen a gyűjteményi kiállításban.

Május 18-án a belépőjegy ára 2500 forint, amely nemcsak a tematikus nap programjaira, de a Néprajzi Múzeum aktuális kiállításaira: az új gyűjteményi kiállításra, a Székelyek - Örökség-mintázatok, a "Legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk" - Herman Ottó és a Vígan zengjetek, citerák! című időszaki tárlatokra is érvényes - olvasható a közleményben.

mti
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Tudományos hálózatszövés a Vörösmarty-teremben
    A tudományos vívmányok gyakran a jó személyes kapcsolatokon, barátságokon alapulnak. Ilyen értékek létrejöttére nyitott alkalmakat a 200. jubileumát ülő Akadémia.
  • A Tisza Párt ukrán kapcsolatai sérthetik szuverenitásunkat
    "Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne" - fogalmazott Kocsis Máté.
  • Szegedi Borfesztivál
    A borünnep ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében 2022 óta kizárólag üvegpohárban lehet kínálni a borokat. A fesztivál emblémájával ellátott nagyobb pohár a rendezvény után az otthoni pohárgyűjtemény díszévé válhat. A kisebb űrtartalmú, Szeged címeres poharat pedig akár vissza is lehet váltani a nap végén. A választék idén kiegészül egy százdarabos limitált szériával is.
MTI Hírfelhasználó