A Schuman-nyilatkozat 75. évfordulója
2025. május 10. 13:07

Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották - közölték kedden.

A nyilatkozat kiemelte: a második világháború romjai közül felemelkedő Európában előrelátó vezetők úgy döntöttek, hogy a szén- és acéltermelést közös ellenőrzés alá vonják, hogy biztosítsák a tartós békét.

"Egyszerű, mégis úttörő vállalkozásuk - a történelmi rivalizálás helyett a közös szuverenitás megteremtése gazdasági és politikai integráció révén - elindította a jólét, a béke, a demokrácia, a szolidaritás és az együttműködés korszakát Európában" - fogalmaztak.

A Schuman-nyilatkozatot 1950. május 9-én hirdette ki Robert Schuman francia külügyminiszter, amelyben javasolta Franciaország és Németország szén- és acéltermelésének közös felügyelet alá helyezését.

Ez a kezdeményezés teremtette meg az első európai közösséget, az Európai Szén- és Acélközösséget, amely az Európai Unió alapkövévé vált. A cél a béke megőrzése volt azzal, hogy a hadipar kulcsfontosságú erőforrásait közös ellenőrzés alá vonják.

A közös európai projekt vonzerejét a később csatlakozó országok bizonyítják - áll a közleményben -, amelyek a közös értékek, a demokrácia és az egység mellett döntöttek.

"A békéért végzett munka Európában - ami a Schuman-nyilatkozat lényege - még nem ért véget" - figyelmeztettek a vezetők. Hangsúlyozták: Európa ismét komoly kihívásokkal néz szembe, Oroszország Ukrajna elleni agressziója háborút hozott a kontinens határára, a globális feszültségek erősödnek, a klímaváltozás pedig emberek millióinak életét befolyásolja Európában és világszerte.

A három elnök megerősítette elkötelezettségét egy olyan európai projekt mellett, "amely egyesíti a népeket, és amelynek bővítése az Európai Unió legjobb geopolitikai befektetése." Közölték: kétszeres erőfeszítést tesznek a gazdasági jólét fenntartására, a versenyképesség fokozására és a társadalmi fejlődés biztosítására.

"Példátlan lépéseket teszünk biztonságunk, védelmünk és stratégiai autonómiánk megerősítésére" - fogalmaztak.

A nyilatkozatban kiálltak a szabályokon alapuló nemzetközi rend, a multilateralizmus erősítése és az Európai Unió megbízható globális partneri szerepe mellett.

"Európa a saját sorsának ura. Támogatjuk Ukrajnát minden erőfeszítésében az igazságos és tartós béke érdekében.

A Schuman-nyilatkozat szelleme tovább él, és vezet bennünket a béke, a jólét, a szolidaritás és az együttműködés biztosítása felé Európában" - áll a nyilatkozatban.

mti
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó