Ki ér előbb a Marsra? - Kína nemzetközi partnereket toboroz Mars-küldetéséhez
2025. április 24. 08:07
A kínai űrügynökség (CNSA) csütörtökön bejelentette, hogy globális partnereket keres a Tienven-3 nevű, Mars-minták visszahozatalára irányuló küldetéséhez, mellyel közösen előmozdítanák a Mars feltárását és kutatását, bővítve továbbá a vörös bolygóval kapcsolatos emberi ismereteket - jelentette a kínai állami média.
A CNSA közlése szerint a Tienven-3 küldetés, amely Kína bolygókutatási programjának jelentős részét képezi, a tervek szerint 2028 körül indul.
A Sanghajban megrendezett kínai űrnap alkalmából tartott ünnepségen az ügynökség közölte, hogy a Tienven-3 űrszondán 20 kilogramm mennyiségű készletet különítene el a nemzetközi együttműködésekre.
Az űrszonda egy leszálló- és felszállóegységből, egy kiszolgálómodulból, egy orbiterből, azaz keringőegységből, valamint egy visszatérő modulból áll majd, és hat tudományos célú haszonrakománnyal szerelik fel.
Az öt éves tervezett élettartammal rendelkező orbiter egy körülbelül 350 kilométeres magasságú, körkörös Mars körüli pályán fog működni. A kiszolgálómodul nagymértékben elliptikus pályán fog működni, körülbelül két évig végez majd Mars-kutatásokat, tervezett élettartama pedig legalább öt év - közölték.
A CNSA ismertetése szerint az együttműködések keretében a nemzetközi partnereknek haszonrakományokat, az orbiteren legfeljebb 15 kilogrammot, a kiszolgáló modulon pedig legfeljebb öt kilogrammot ajánlanak fel.
A küldetés elsődleges tudományos célja az élet jeleinek keresése lesz. A kutatás további témái között szerepel majd a marsi éghajlat és annak alakulása, a marsi geológia és a bolygó belső folyamatai - tették hozzá.
"A marsi mintavétel és a minták Földre történő visszahozatalának küldetése az Apollo-program óta a legnagyobb technikai kihívást jelentő űrkutatási küldetés. Végrehajtásához a jelenlegi rakéták korlátozott teherbírása miatt két indításra lesz szükség, melyekhez két Hosszú Menetelés-5 hordozórakétát fognak használni" - mondta korábban Liu Csi-csung, a küldetés vezető tervezője.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.