Elhunyt Vitold Fokin, a független Ukrajna első miniszterelnöke - hozta nyilvánosságra unokája, Marija Fokina a Facebookon csütörtökön.
A korábbi politikus 92 évesen hunyt el. Fokin 1991. augusztus 24-től - Ukrajna függetlenségének kikiáltásától - 1992. október 1-ig volt Ukrajna miniszterelnöke.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2020 augusztusában felvette Fokint a Donyec-medencei fegyveres konfliktus rendezésére életre hívott háromoldalú - Kijev, Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselőiből álló - minszki összekötő csoport ukrán delegációjába, amelynek 2020. szeptember 30-ig volt a tagja, amikor Zelenszkij menesztette egymásnak ellentmondó, illetve az orosz agressziót igazolni próbáló nyilatkozatai miatt - emlékeztetett az RBK-Ukrajina hírportál.
Vitold Fokin 1932. október 25-én született a Zaporizzsja megyei Novomikolajivka faluban, szülei tanítók voltak. A Dnyipropetrovszki Bányászati Intézetben szerzett diplomát ásványlelőhely-fejlesztő szakon 1954-ben, ettől az évtől 1967-ig a bányaigazgatásban dolgozott, bányaüzemek vezetői pozícióit töltötte be.
Később, 1971-től kormányhivatalokban tevékenykedett. Még a Szovjetunió fennállása alatt, 1990. október 23-án őt bízták meg az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság Minisztertanácsának vezetésével; 1990-1991 között tagja volt a Szovjetunió Kommunista Pártja Központi Bizottságának.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Ferenc pápát végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában helyezték örök nyugalomra. Kérése szerint sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el.
"Az volt a cél, hogy élvezzem a versenyt, a közönség pedig nagy erőt adott, így minden számból kihoztam, amit most tudok" - mondta Gulyás Michelle az eredményhirdetés után, hozzátéve, hogy mindegyik számban lehet azért jobb eredményt is elérni.
Simicskó István szerint "a papság gyalázásával, a hívők megalázásával és az egyház elleni gyűlölet tudatos szításával egy 21. századi keresztényüldözésbe kezdtek".