Guantánamóba küldi a legveszélyesebb migránsokat Trump
2025. január 30. 09:39
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump szerdán bejelentette, hogy utasítani fogja a Pentagon és a Belbiztonsági Minisztérium vezetését egy migránsokat fogva tartó létesítmény előkészítésére a guantánamói haditengerészeti bázison, amely akár 30 000 migráns befogadására is alkalmas lehet – írja a Reuters.
A guantánamói börtön - bbc/reuters
A kubai Guantánamó-öbölben található amerikai haditengerészeti támaszponton már működik egy – a külföldi terrorizmussal gyanúsítottak számára fenntartott magas biztonsági fokozatú amerikai börtöntől elkülönített – migránsok számára fenntartott létesítmény. Ezt évtizedek óta alkalmanként használják, többek között a tengeren elfogott haitiak és kubaiak elhelyezésére.
Trump határügyi főtanácsadója, Tom Homan később közölte, hogy a kormányzat bővíteni fogja a már meglévő létesítményt, és annak működését az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámhatósága fogja felügyelni.
„Ma aláírok egy végrehajtási rendeletet, amely utasítja a védelmi minisztériumot és a belbiztonsági minisztériumot a 30 000 fő befogadására alkalmas guantánamói fogolytábor előkészítésére” – jelentette be Trump a Fehér Házban.
Hozzátette, hogy a létesítmény a „legveszélyesebb, bűnöző illegális bevándorlók” fogvatartására szolgál majd.
„Néhányuk annyira veszélyes, hogy még a saját országaiknak sem bízunk a kezébe, mert nem akarjuk, hogy visszatérjenek. Ezért Guantánamóra küldjük őket. Ezzel azonnal megduplázzuk a kapacitásunkat, igaz? És keményen fellépünk” – mondta Trump.
Nem sokkal később Trump aláírt egy memorandumot, amely ugyan nem tartalmazott konkrét számokat a migránsok számáról, de „további fogvatartási kapacitás” kialakítását rendelte el a bővített létesítményben.
mapsofindia.com
Tom Homan szerdán újságíróknak azt mondta, hogy a központot a „legrosszabb bűnelkövetők” fogva tartására használják majd.
Kristi Noem belbiztonsági miniszter, amikor a létesítmény költségeiről kérdezték, azt válaszolta, hogy az adminisztráció a kongresszussal egyeztet erről.
A guantánamói fogolytábort 2002-ben hozta létre George W. Bush akkori amerikai elnök, hogy ott helyezzenek el külföldi fegyveres szélsőségeseket a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően.
Jelenleg 15 rab maradt a börtönben.
Trump két demokrata elődje, Barack Obama és Joe Biden megpróbálta bezárni a guantánamói börtönt, de csak annak létszámát sikerült csökkenteniük. Trump azonban megfogadta, hogy nyitva tartja a létesítményt.
A börtönt hosszú ideje bírálják emberi jogi szervezetek a határozatlan idejű fogvatartások miatt, és az amerikai „terrorizmus elleni háború” korai túlkapásainak szimbólumává vált a kemény vallatási módszerek miatt, amelyeket a kritikusok kínzásnak neveznek. Miguel Díaz-Canel kubai elnök Trump tervét „brutális cselekedetnek” nevezte.
A veszélyes illegális bevándorlók számára létesített tábor elkülönül a bázison található börtöntől.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
"Továbbra is fontosnak tartjuk a hazai játékosok képzésének fejlesztése mellett a külföldön élő és játszó magyar, magyar származású, hátterű fiatalok feltérképezését és meghívását a korosztályos válogatottakba. Neveket és klubokat azért nem említek, mert ezen a terepen is versenyhelyzet van" - nyilatkozta Csányi.
A balliberális indulatok láttán valóban elhihetjük, hogy ezek az elvetemült figurák akár katonai erővel is nyomást gyakorolnának ránk, csak hogy megtörjenek és engedelmes brüsszeli lakájokká változtassanak bennünket - fogalmaz Bánó Attila.
Dánia július 1-jétől bevezeti a nők kötelező katonai szolgálatát, és növeli a katonai kiadásait, hogy megerősítse védekezését a növekvő orosz fenyegetéssel szemben.