A Magyar Sion-gondolat építészeti megvalósítása a reformkor kezdetén
2024. augusztus 9. 21:25
Az Esztergomi Bazilika terveit, az európai jelentőségű altemplomot, a Bakócz-kápolna áthelyezését, a középkori várárkot átívelő viaduktot, a Székesegyházhoz felvezető rámpát készíttető Rudnay Sándor bíboros érsek tiszteletére hívei 1824-ben vörösmárvány táblát állíttattak a 'Sötét kapu' Város felőli bejárata felé. Fénylő bronz betűkkel ez áll rajta:
PRINCEPS PRIMAS ALEXANDER A RUDNA MDCCCXXIV
A Magyar Sion, az országos egyházi központ kiépítése Rudnay prímás gondolata volt, amely magába foglalta a Főszékesegyházon kívül a Papneveldét, a Tanítóképzőt, a Prímás-érseki Palotát, és a Kanonoki Palotákat. Az Esztergomi Bazilika, a Magyar Sion felépítése a Kárpát-medence Magyarországának a vállalkozása, amely az akkori Európa egyik legnagyobb építkezése volt, méltán nevezhetjük a reformkor kezdetének.
2024. szeptember 17. | 9:00 óra
Szent Adalbert Központ
2500 Esztergom, Szent István tér 10.
9:00 – 9:30 KÖSZÖNTŐK:
Dragonits Márta, az Ars Sacra Alapítvány elnöke
Prof. Dr. Prokopp Mária, a Balassa Bálint Társaság Balassi-emlékéremmel kitüntetett elnöke, az MMA lev. Tagja
Prof. Dr. Kásler Miklós, A Magyarságkutató Intézet főigazgatója
Pusztai Tamás régész, a Vármúzeum igazgatója
9:30 – 11:30 DÉLELŐTTI ELŐADÁSOK:
1. Prof. Dr. Török Csaba: A "Magyar Sion" – gondolat gyökerei és jelentősége
2. Prof. Dr. Zakar Péter: Magyarország és Európa a Reformkor kezdetén
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ha ezeket a több tízmilliárd eurós összegeket úgy tudják osztogatni és költögetni, hogy közben az Unióban nem létezik audit, nincs számvevőszék és elszámoltatás, nem csoda, hogy minden „okvetetlenkedés”, ami az átláthatóságot és a transzparenciát szolgálná, az ő szemükben nemtelen támadás a „civil társadalom” ellen!
Ukrajnával szomszédos országként úgy látjuk, ha felveszik Ukrajnát az Európai Unióba, felveszik a háborút is – közölte a miniszterelnök hétfőn az EU parlamenti elnökeinek konferenciáján az Országházban.