Orosz szóvivő: Berlin nem ismeri el népirtásként Leningrád blokádját
2024. május 23. 17:14

Elutasította a német külügyminisztérium, hogy népirtásként ismerje el Leningrád blokádját - mondta Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján.

Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova Vladimir Smirnov/TASS

Zaharova – tass/Vlagyimir Szmirnov

"A Német Szövetségi Köztársaság hatóságai makacsul elutasítják, hogy hivatalosan népirtásként ismerjék el a Harmadik Birodalom által a nagy honvédő háború alatt a Szovjetunió népei ellen elkövetett emberiesség elleni bűncselekményeket. Mindenekelőtt nem hajlandók Leningrád ostromát ilyennek elismerni. Ez következik az NSZK külügyminisztériumának minapi válaszából, amelyet a berlini orosz nagykövetség jegyzékére adott, amely az orosz fél erre vonatkozó követelését tartalmazta" - mondta Zaharova.
   
Moszkva a német diplomáciai tárcához március végén intézett jegyzékben közölte: ragaszkodik ahhoz, hogy Berlin hivatalosan népirtásként ismerje el a Harmadik Birodalomnak a Szovjetunió területén elkövetett bűntetteit. A dokumentum szerint Németország "ellentmondásos módon kezeli" a múltat, mert amíg a gyarmati időszakban elkövetett bűneit Berlin népirtásként ismeri el, a Szovjetunió népei ellen elkövetett náci bűntettek vonatkozásában ezt elutasítja.
   
Leningrád - a mai Szentpétervár - csaknem 900 napig tartó ostromában 1941 és 1944 között mintegy 1,1 millió ember vesztette életét, rengeteg civil halt éhen vagy fagyott halálra a blokád miatt. A náciknak nem sikerült bevenniük a várost.
   
Az orosz diplomáciai jegyzék ismételten azt is kifogásolta, hogy Németország csak a blokád zsidó áldozatainak fizetett egyéni kártérítést.
   
A német külügyminisztérium korábban ismertetett álláspontja szerint Leningrád blokádja "rettenetes háborús bűncselekmény" volt. Az ENSZ 1948-ben elfogadott, népirtás elleni egyezménye előírja, hogy bíróságon kell felelősségre kell vonni a népirtás elkövetőit.

mti
Címkék:
  • Kezet foghatunk-e „lapáttal agyonverni” akaróval?
    Kapaszkodjunk meg: Európában hangzott el a förtelmes mondat. Sőt ami még fájóbb: a kontinens kellős közepén, Magyarországon harsogta ezt olyan politikus, akit korábban megválasztottak felelős pozícióba.
  • Lapáttal a demokráciában
    Az biztosra vehető, hogy Berlinben, Párizsban, Washintonban, New Yorkban politikusok szólaltak volna meg, s felpörgött volna a hisztériakeltés a világsajtóban. Most Brüsszelben kirobbant a csend.
  • Tőkés László: ismét a szólás ideje köszöntött reánk
    Tőkés László a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján emlékeztetett: ilyen "könyörtelen kényszerhelyzet" volt a kommunista falurombolás idején, amikor "Románia népe és kétszeres elnyomást szenvedő magyarsága" nemet mondott az ateista-kommunista-nacionalista zsarnokságra.
  • Ukrajna EU-tagságának elemi feltétele
    Amíg a magyar kisebbség totális - nyelvi, oktatási, állampolgársági - jogfosztásának Ukrajnában nem vetnek véget, addig Magyarországnak nincs más eszköze, mint Ukrajna EU-s és NATO csatlakozásának az akadályozása, másképp nem tudja megvédeni a kárpátaljai magyar kisebbséget.
  • Olimpia 2024
    A francia fővárosban 1900 és 1924 után harmadszor rendeznek nyári ötkarikás játékokat. Franciaországban 1924-ben Chamonix, 1968-ban Grenoble, 1992-ben Albertville volt téli olimpia házigazdája.
MTI Hírfelhasználó