Magyar-brit stratégiai együttműködés az atomiparban
"A nukleáris ipar nagy áttörés előtt áll, komoly kutatások zajlanak annak érdekében, hogy úgynevezett kis moduláris reaktorokat lehessen építeni. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy egy futballpályányi területen, egy-két-három évnyi beruházással kis nukleáris erőműveket lehetne építeni, amelyek egy-egy település vagy egy-egy nagyobb gyár energiaellátását önmagukban tudnák hatékonyan és környezetkímélő módon biztosítani" - tudatta Szijjártó Péter.
2025. január 28. 15:38
Lammy és Szijjártó - fb
Stratégiai együttműködés indul a nukleáris ipar területén Magyarország és az Egyesült Királyság között, ennek célja, hogy mielőbb használhatóak legyenek az energiaellátásban a kis moduláris atomreaktorok - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Londonban.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be a brit kollégájával, David Lammyvel folytatott megbeszélését követően, hogy ezen első hivatalos találkozójuk kifejezetten jó hangulatban telt, ami egy újabb bizonyítéka annak a kölcsönös tiszteletnek, amelyen a két ország együttműködése alapul annak ellenére is, hogy bizonyos geopolitikai kérdéseket másként ítélnek meg.
Aláhúzta, hogy az álláspontok különbözősége semmilyen módon nem akadálya annak, hogy a magyar-brit kapcsolatoknak a felek kölcsönösen stratégiai jelentőséget tulajdonítsanak.
Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból, ugyanis ezzel szavai szerint "egy jó adag józan ész is távozott Brüsszelből, és megbomlott az egyensúly is, ami a föderalisták és a szuverenisták között megvolt", s azóta "a szuperállamot akarók" jól láthatóan sokat is rontottak a közösség nemzetközi versenyképességén és világpolitikai-világgazdasági súlyán.
Ezért - mint mondta - Magyarországnak fontos érdeke, hogy a lehető legszorosabb legyen a kapcsolat az EU és a szigetország között, hiszen az minden félnek a hasznára válik.
Szijjártó Péter ezt követően bejelentette, hogy stratégiai együttműködés elindításában állapodtak meg a nukleáris ipar területén, hiszen Magyarország és az Egyesült Királyság egyaránt nagyban támaszkodik az atomenergiára, és az elmúlt évek során ki is állt egymás mellett a két ország a nukleáris fejlesztéseik kölcsönös támogatásával.
"A nukleáris ipar nagy áttörés előtt áll, komoly kutatások zajlanak annak érdekében, hogy úgynevezett kis moduláris reaktorokat lehessen építeni. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy egy futballpályányi területen, egy-két-három évnyi beruházással kis nukleáris erőműveket lehetne építeni, amelyek egy-egy település vagy egy-egy nagyobb gyár energiaellátását önmagukban tudnák hatékonyan és környezetkímélő módon biztosítani" - tudatta.
"Amennyiben ez a technológia utat tör magának, akkor Magyarország egyértelműen érdekelt lenne ennek használatában, hiszen mi egy szárazföld által körülzárt, energiaforrásokban enyhén szólva nem bővelkedő ország vagyunk. Így számunkra a nukleáris energia jelenti az igazi megoldást"
- tette hozzá, illetve rámutatott, hogy a brit Rolls-Royce a világ egyik vezető vállalata a szektorban.
"Így ma abban állapodtunk meg, hogy stratégiai magyar-brit együttműködést indítunk annak érdekében, hogy ezek a kis moduláris atomreaktorok minél előbb használhatóak legyenek az energiaellátás biztosítása terén, s Magyarország készen áll az ezen nukleáris technológia fejlesztésében való részvételre, majd annak használatára" - folytatta.
A miniszter érintette az illegális migrációt is, és kiemelte, hogy Budapest és London hasonlóképp látja a kérdést, hogy ez egyértelműen veszélyt jelent, és ezért fontos fellépni a visszaszorítása céljából, az embercsempészek ellen például a lehető leghatározottabban.
"Elfogadhatatlan mindenfajta mentegetési kísérlet ezen embercsempész bandák tekintetében. Az embercsempészekre le kell csapni, az embercsempészetet fel kell számolni, és azt is világosan kell látni, hogy mindazok, akik az illegális migrációt támogatják, azok igazából az embercsempész-bandák üzleti modelljét támogatják, és azt pártolják, hogy migránsok dollárezreket fizessenek szervezett bűnözői köröknek, és sodorják veszélybe a saját életüket" - szögezte le.
Végül pedig közölte, hogy a védelmi ipar területén is erősítik az együttműködést, továbbá a terrorizmus elleni globális harcban is közös munka folyik.
"Afrika kifejezetten veszélyeztetett. Afrikában egyre súlyosabb terrortámadásokat hajtanak végre. Afrika biztonsága Európa biztonságát is jelenti, hiszen minél inkább sikerül segítenünk az afrikai országoknak a biztonság megteremtésében, annál kevésbé kell számolni tömeges migrációs hullámok elindulásával Európa felé" - húzta alá.
Méltatta a kétoldalú gazdasági együttműködést is, emlékeztetve arra, hogy újabb rekordokat döntött a kereskedelmi forgalom, s folyamatosan érkeznek Magyarországra a hazánkba máris emberek tízezreit foglalkoztató brit vállalatok beruházásai.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Családi, baráti kapcsolatait rendkívül fontosnak látja abban a folyamatban, amelyben a legmagasabbra eljutott - ezt is elmondta Kapu Tibor, a harmadik magyar űrhajós a vele készült interjúban.
A homoszexuálisok menetéről is véleményt formált a kormányfő a TV2-nek adott interjúban. Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mit gondol a Pride-on történtekről, úgy válaszolt: nem volt ott, úgyhogy a szemtanúk hitelességével nem tud erről beszámolni. Mi a "fészkes fenét is kerestem volna én ott" - jegyezte meg.
Azt írja, hogy a titkosszolgálatokat is be kell vetni a magyarok ellen, együttműködve újságírókkal. "Független és elfogulatlan arcélét nem oly szigorúan őrizve a végén odaveti: ha Magyarország háborút akar az EU-val, hát kapjon egyet" - idézte a brüsszeli szélsőségest Dömötör Csaba.