Gyertyagyújtás a Szent István-bazilikában
November 4-ét a kormány 2013-ban nyilvánította hivatalosan is nemzeti gyásznappá. Ekkor, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulóján az áldozatokra emlékezik az ország.
2024. november 4. 21:21

Budapest, 2024. november 4. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 68. évfordulóján, a nemzeti gyásznapon a Szent István-bazilikában tartott koncerten 2024. november 4-én. MTI/Koszticsák Szilárd 

Hangversennyel és gyertyagyújtással emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira hétfő este, a nemzeti gyásznap budapesti rendezvénysorozatának zárásaként a Szent István-bazilikában.

A koncerten 18 órától Wolfgang Amadeus Mozart Requiem című, 1791-ben komponált gyászmiséje csendült fel.

A zenemű a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Magyar Rádió Énekkara előadásában, Kovács János vezényletével hangzott el. Közreműködött Zemlényi Eszter, Németh Judit, Pál Botond és Hámori Szabolcs operaénekes.

A megemlékezés zárásaként a résztvevők a bazilika lépcsőjénél közös gyertyagyújtással emlékeztek a mártírokra.
Az eseményen jelen volt Nagy Zsuzsanna, Sulyok Tamás köztársasági elnök felesége, Áder János volt államfő és felesége, Herczegh Anita, valamint Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök is.

A Bartók rádió élőben közvetítette az emlékkoncertet, amely a közmédia M5-ös csatornáján 22 óra 42 perctől tekinthető meg.

November 4-ét a kormány 2013-ban nyilvánította hivatalosan is nemzeti gyásznappá. Ekkor, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulóján az áldozatokra emlékezik az ország.

MTI
  • Konszolidáció vagy konfrontáció:
    Bakondi György emlékeztetett: Szíriában megbukott az iráni és oroszországi támogatású rezsim, és nagyon vegyes összetételű, iszlám kötődésű, ezen belül elsősorban szunnita irányultságú csoportok kerültek hatalomra, akik között már meg is kezdődtek bizonyos leszámolások, így a kurdok elleni fellépés.
  • Orosz kémfőnök: Színes forradalmat akar a Nyugat
    „A Nyugat stratégiai számítása az ukrajnai válságban nagyon világos: elhúzódó kimerítő harcot akar ránk kényszeríteni, hogy az orosz társadalmat kettészakítsa, és megteremtse a színes forradalom feltételeit. Harcolni fognak, ahogy ők mondják, az utolsó ukránig" – fogalmazott Nariskin.
  • „Akasztják a politikai hóhért"
    A hatóságok előtt ismert pénzmosási eljárást elsősorban drogdílerek szokták csinálni. Reynders ezt a gyakorlatot még belga miniszterként kezdte, aztán biztosként folytatta éveken keresztül.
  • Jansen: „Dominálni, irányítani, és győzni akarunk!”
    A görögöknek kell a pont, hogy versenyben maradjanak, mindent megtesznek majd a győzelemért. Hozzá vagyunk szokva az atmoszférához. Biztos vagyok benne, hogy a szurkolóink is kitesznek majd magukért, akárcsak a játékosok – mondta Pascal Jansen.
  • Orbán Viktor Törökországban tárgyal
    Erdogan elnök és Orbán Viktor tárgyalásán megvitatják az aktuális nemzetközi ügyeket, az ukrajnai és a közel-keleti konfliktust, a béke esélyeit, valamint a magyar-török kapcsolatok számos témakörét.
MTI Hírfelhasználó