XII. Piusz 1943-ban egy olyan szentet adott nekünk, aki földi életében éppen béketeremtő képességével tűnt ki.
2024. január 4. 21:55
Ezzel az írással egy évre tervezett, havonta megjelenő sorozat kezdődik a magyar szentekről. Lehetőleg minden hónap elején jelenik meg a „hónap szentje”, ha ünnepe esetleg csak a hó végén van. A hónap szentje megnevezés arra biztat, hogy a tisztelt olvasó az egész hónapban foglalkozzon a szent személyével és próbálja példája nyomán alakítani az életét.
Felmerül a kérdés: kik tekinthetők magyarnak? Mitől magyar Szent Márton? Kapisztránói Szent János? Nem az etnikai hovatartozás számít. Magyar szentnek tiszteljük, azaz magunkhoz közel állónak érezzük azokat, akik e tájon születtek, akár még a honfoglalás előtt, vagy akik itt haltak meg, azokat is, akiket nálunk különösen tisztelnek, mint a cseh Nepomuki Szent Jánost.
Ebben a hónapban nincs szükség különösebb megfontolásra, hiszen Árpádházi Szent Margit magyar voltát nem kell bizonygatni. Nála az a kérdés, hogy mit tudunk kezdeni az önsanyargató engeszteléssel, s azzal, hogy a királylány elutasított mindent, amire a mai ember törekszik.
XII. Piusz pápa 1943. nov. 19-én avatta szentté. Már túl voltunk a doni katasztrófán, az oroszok a Dnyeper völgyében jártak. Mindenki láthatta: a németek a háborút elveszítették. Nem ünneplésre való idő. A fölött az újsághír fölött, amelyben a Pécsi Napló szeptember 1-én tudtul adta, hogy a szentté avatási bulla kiadása hónapokon belül várható, óriási betűkkel az kiabált, hogy „az elsötétítés ideje ma 22 óra”.
A Pesti Hírlap megszólaltatta Badalik Bertalant, aki akkor – még nem is sejtve, hogy püspök lesz, – a „dömések” provinciálisa volt. Két kérdést kapott: Van-e a domonkos rendnek más magyar szentje? Rendez-e a domonkos rend különös és jelentős ünnepséget? Ez utóbbi kérdésre a provinciális óvatosan felelt: a háborús időkre tekintettel minden bizonytalan. Hozzátette: „reméljük, hogy a székesfőváros és a Közmunkák Tanácsa beváltja ígéretét és a Szent Margit-sziget bejáratánál felállítja Szentünk hatalmas szobrát.” Isten malmai lassan őröltek, de 75 évvel ezután csak lett szobra a szentnek a róla elnevezett szigeten, ugyan nem a bejáratnál, és nem is hatalmas, de Margit rejtett kolostori életéhez talán jobban illő.
Az újságírót meglepte a másik kérdésre kapott felelet: Boldogként tisztelik az első magyar tartományfőnököt, Magyarországi Boldog Pált, rajta kívül nyolc másik domonkost is.
Miért pont Szent Margit emelkedett ki közülük? Erre többrétű a felelet: Pacelli bíboros az 1938-as Eucharisztikus Kongresszuson látta, hogy Margit tisztelete évszázadokon át folyamatos. Ez fontos szempont az oltárra emelés során. Aki járt a lengyelországi Orawka (Felső Árva megye, Kisárva) későgótikus fatemplomában, meglepve láthatta a sok magyar boldog képét. Többnyire megfeledkezett róluk az utókor. Imameghallgatás nincs ima nélkül. Talán ez az ima hiányzott az elfelejtett sok szentéletű domonkos és az orawkai templomot díszítők esetében is.
A másik szempont Szent Margit időszerűsége.
XII. Piusz 1943-ban egy olyan szentet adott nekünk, aki földi életében éppen béketeremtő képességével tűnt ki.
Apja és testvére meghajoltak kívánsága előtt, és megbékültek. Megszűnt a pusztító trónviszály (Hányszor támadt tenfiad / Szép hazám kebledre). A pápa, akinek, mint tudjuk, egy hadosztálya sincs, bevetette a nehéztüzérségét, ezt a törékeny, gyönge apácát, s remélte, hogy most is segíteni fog békét teremteni. Természetes igény és természetfeletti segítség.
Szent Margit nekünk is üzen. Nem a szobor a fontos, de vigyük imában hozzá a világban látott valamennyi békétlenséget, akár a háborúkat, akár az egymásnak feszülő hazai szekértáborokat. Ünnepe január 18-án van.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Európa érdeke az, hogy ne öntsük tovább "egy megnyerhetetlen háború feneketlen zsákjába" az európai emberek pénzét, és az, hogy csak olyan országot vegyünk fel az unióba, amely erősíti a közösségünket, és ne olyat, amely csődbe visz bennünket - mutatott rá a kormányfő.
A néppárti képviselőcsoport szerint nem történt elégséges intézkedés a nem kormányzati szervezetek, vagyis civil szervezetek finanszírozása körüli titkolózás megszüntetése érdekében - adott tájékoztatást a Gondolához eljuttatott közleményében az Európai Néppárt (EPP).