A város középkori neve Königsberg – mi magyarok a Königsberga változatot használtuk –, a II. világháború után Sztálin adta neki a Kalinyingrád nevet. Brzezisnki könyveiben a „kalinyingrádi kiszögellés"-ről írt.
2023. május 11. 07:44
Mihail Kalinyin szobra Kalinyigrádban – mandiner/ULF MAUDER / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP
A Königsberget egykor Kalinyingrádra átnevező oroszok szerint a döntés „az őrültséggel határos” és „ellenséges cselekedet”. Dühösen reagált a Kreml, miután egy lengyel kormányzati szerv azt tanácsolta, hogy más nevet használjanak a Balti-tenger partján fekvő orosz exklávéra, Kalinyingrádra
A lengyel bizottság szerint a várost és a tágabb területet inkább Królewiecnek kellene nevezni – írta a BBC.
Hozzátették, ez a város hagyományos neve lengyelül, és ezért a döntés, hogy ne használjanak többé „erőltetett nevet”. Ez részben az ukrajnai orosz invázió következménye.
Oroszország szerint a döntés „az őrültséggel határos” és „ellenséges cselekedet”.
„Tudjuk, hogy a történelem során Lengyelország időről időre belecsúszott az oroszok iránti gyűlölet őrületébe" – idézte a BBC Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét.
A második világháború előtt a területet több száz éven át Königsberg néven ismerték, és Kelet-Poroszország része volt. A Królewiec a Königsberg lengyel fordítása.
business insider
A második világháború után azonban a város és a tágabb régió szovjet közigazgatás alá került. A szovjetek átnevezték Kalinyingrádnak Mihail Kalinyin, a bolsevik forradalom egyik vezetője után – ismertette a lap.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Május elseje a munkásoké, minden tisztességgel dolgozó emberé, és egy igazi keresztény, tavaszi ünnep is egyben - írta csütörtökön közösségi oldalán a KDNP ügyvezető alelnöke.
Vadai Ágnes, a DK egyházellenes főagitátora ismét kérdéssel fordult Semjén Zsolt miniszterelnök-helyetteshez. "Legyen olyan bátor, és árulja már el nekem, hogy mégis mit kell majd tenniük a reformátusoknak a 2026-os kampányban a választási templomfelújításokért cserébe?" - tette fel a kérdést Vadai.
A kápolnába való belépéskor a bíborosoknak le kell adniuk mobiltelefonjaikat. A konklávé idején vatikáni szállásukon, a Szent Márta-házban sem használhatnak telefont, sem internetet, nem nézhetnek tévét, nem hallgathatnak rádiót. Családtagjaikat sem hívhatják fel.