Sikeresen visszatért a Sencsou-19 űrhajó legénysége a kínai űrállomásról
2025. április 30. 22:07
A Sencsou-19 űrhajó legénysége a kínai űrállomáson töltött hat hónap után visszatért szerdán az észak-kínai Belső-Mongólia Autonóm Területen található Tungfeng leszállóhelyre - jelentette a kínai állami média.
A háromtagú legénység visszatérőkapszulájának leszállását eredetileg keddre tervezték, de a rossz helyi időjárási viszonyok miatt szerdára halasztották.
A három űrhajóst - a misszióvezető Caj Hszü-csö ezredest, Szong Ling-tung egykori légierő-pilótát és Vang Hao-cö mérnököt - tavaly október 29-én indították útnak a Csiucsüan űrközpontból, hogy felváltsák a Sencsou-18 misszió személyzetét, és az űrbázison különféle kísérleteket végezzenek.
A szerdán Földet ért legénységet váltotta a Sencsou-20 űrhajó és a fedélzeten tartózkodó, harmadik alkalommal űrbe utazó Csen Tung ezredes, valamint Csen Csung-zsuj űrpilóta és Vang Csie mérnök, akik először vesznek részt emberes űrrepülésben.
A három tajkonauta múlt csütörtökön indult útnak, hogy űrkutatási és alkalmazási kísérleteket végezzenek, emellett a küldetés során zebrahalakat, planáriákat (egy laposféregfaj) és Streptomyces baktériumokat is magukkal vittek az űrállomásra különféle élettudományi kísérletekhez. Várhatóan október végén térnek vissza a Földre.
Kína 2003-ban küldte első űrhajósát az űrbe és az elmúlt évtizedekben eurómilliárdokat fektetett űrprogramjába. Ennek részeként idén több intenzív, nemzetközi együttműködéssel párhuzamos űrkutatási programot is tervez. Nagyobb tervei között szerepel, hogy 2030-ra embert küld a Holdra.
A Kínai Űrhajós Központ (ACC) munkatársai viszik Vang Hao-cö űrhajóst, miután elhagyta a Sencsou-19 űrhajó visszatérő kapszuláját az észak-kínai Belső-Mongólia Autonóm Területen található Tungfeng leszállóhelyen 2025. április 30-án. A Sencsou-19 legénysége a kínai űrállomáson töltött hat hónap után tért vissza a Földre. A három űrhajóst - a misszióvezető Caj Hszü-csö ezredest, Szong Ling-tung egykori légierő-pilótát és Vang Hao-cö mérnököt - tavaly október 29-én indították útnak a Csiucsüan űrközpontból. MTI/EPA/hszinhua/Ma Zsin-zsuj
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Vadai Ágnes, a DK egyházellenes főagitátora ismét kérdéssel fordult Semjén Zsolt miniszterelnök-helyetteshez. "Legyen olyan bátor, és árulja már el nekem, hogy mégis mit kell majd tenniük a reformátusoknak a 2026-os kampányban a választási templomfelújításokért cserébe?" - tette fel a kérdést Vadai.
A kápolnába való belépéskor a bíborosoknak le kell adniuk mobiltelefonjaikat. A konklávé idején vatikáni szállásukon, a Szent Márta-házban sem használhatnak telefont, sem internetet, nem nézhetnek tévét, nem hallgathatnak rádiót. Családtagjaikat sem hívhatják fel.
Nagyon sajnálom, hogy Pécs képviselőjeként nemhogy élen járna ennek a beruházásnak a támogatásában, hanem úton-útfélen leköpi és hazudik róla – vágott vissza Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára Mellár Tamásnak, amikor a Párbeszéd képviselője a Pécsre tervezett ipari parkról beszélt napirend előtti felszólalásában, azt állítva, a kormányzat „valami nagy dobásra készül”, és szerinte akkumulátor-, vagy elektromosautó-gyártás várható, kínai befektetővel.