Több lengyel városban tüntettek a kormány és az EU migránspolitikája ellen
2025. július 19. 17:03
A Konföderáció ellenzéki tömörülés kezdeményezésére szombaton mintegy nyolcvan lengyel városban, köztük Varsóban is tartottak tüntetéseket a kormány és az Európai Unió (EU) migrációs politikája ellen.
A Konföderáció a jobboldali szervezetekkel és a fociszurkolók klubjaival együttműködve hívta össze a tiltakozókat. A tüntetők lengyel zászlókat és a Határvédelmi Mozgalmat támogató transzparenseket is vittek. A mozgalom keretében az utóbbi hetekben a nyugati határ térségében polgárőrségek szerveződtek a Németországból visszatoloncolt migránsok miatt.
A szervezők szerint a szombati tüntetések a törvénytelen határátlépések növekvő számára és a "kormány passzivitására" jelentenek választ.
"Ma Lengyelország-szerte az utcára vonulunk, hogy kimondjuk: elég volt az EU által erőltetett, Donald Tusk kormánya által támogatott tömeges bevándorlási politikából" - írták a Konföderáció X-felületén szombaton. Aláhúzták: a tüntetések szervezői nem akarják, hogy "megismétlődjön, ami a Nyugat-Európában történik - bűnözés, káosz és a nemzeti identitás elvesztése".
Krzysztof Bosak alsóházi alelnök, a Konföderáció politikusa a fehérorosz határhoz közeli Bialystokban rendezett többszáz fős demonstráción bírálta, hogy a kormány "gyakorlatilag lemondott a migrációs politikáról", és "csak a brüsszeli utasításokra vár".
Bosak szorgalmazta, hogy a kormány zárja le a határt a Németországból kitoloncolt bevándorlók előtt, és védje meg a litván, az ukrán, a fehérorosz és a szlovák határszakaszt is az illegális bevándorlóktól. Követelte továbbá, hogy a határőröknek és az őket támogató rendőröknek, katonáknak legyen joguk rálőni a határsértőkre, ha azok nem reagálnak a köztisztviselők utasításaira.
A szervezők, illetve a rendőrség adatai szerint több százan vettek részt a kelet-lengyelországi Lublinban és Rzeszówban, a dél-lengyelországi Krakkóban, a közép-lengyelországi Torunban és Lódzban, a nyugat-lengyelországi Wroclawban és Poznanban, valamint a balti-tengerparti Szczecinben és Gdanskban rendezett tüntetésen. A szilézai Katowicében mintegy háromezren gyűltek össze.
Több helyen a tüntetők egyperces csenddel tisztelegtek a Torunban egy külföldi férfi által júniusban megerőszakolt, majd meggyilkolt fiatal nő emléke előtt.
Egyes városokban, például Varsóban, Lódzban és Gdanskban a tiltakozásokat a baloldali szervezetek ellentüntetései kísérték. A tüntetőket rendőrségi kordonok választották el egymástól.
Lengyelország 2021 óta a fehérorosz határszakaszon védekezik a migrációs nyomás ellen. Július 7-től ellenőrzéseket vezettek be a német és a litván határszakaszon is.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Oroszország ukrajnai háborúja ürügyként szolgál arra, hogy az Európai Uniót a vezetése a béke, demokrácia és jólét ígéretéből a háború, a diktatúra és az elszegényedés valóságává alakítsa - leplezte le a brüsszei szélsősőg valódi tervét Kövér László.
Varga Zsolt együttese a harmadik negyed közepén már hat góllal is vezetett, s egy rövid kihagyást leszámítva gyakorlatilag végig a kezében tartotta az összecsapást.
A XXIV. Regejáró Misztrál-fesztivált tartották Nagymaroson. A Kossuth-díjas együttes az egyik legnemesebb magyar hagyományt alkotta és tölti meg élettel évről évre.