Korrupció gyanúja miatt előzetes letartóztatásba helyezte a legfelsőbb bíróság a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) két hete lemondott szervezeti titkárát hétfőn Madridban.
Santos Cerdán délelőtt vallomástételre érkezett a bíróságra, ám az ügyben eljáró bíró - az ügyészség javaslatának megfelelően - úgy értékelte, hogy fennáll a bizonyítékok eltüntetésének, megsemmisítésének veszélye, mivel házkutatást még nem végeztek a hatóságok.
A bíró szerint a nagyobbik kormánypárt egykori harmadik embere bűnszervezeti tagság, vesztegetés és befolyással üzérkedés bűncselekményeit követhette el.
Az eddig felmerült bizonyítékok alapján közbeszerzési eljárásokban "jogtalanul előnyben részesített" építőipari vállalatoktól jutalékot szedhetett be, amelyet aztán José Luis Ábalos volt közlekedési miniszternek és egykori tanácsadójának, Koldo García Izaguirrének továbbíthatott.
A spanyol sajtó bírósági forrásokra hivatkozva beszámolt arról, hogy Santos Cerdán ártatlannak vallotta magát a bíró előtt, hangsúlyozva, hogy politikai üldöztetés áldozata lett.
A politikus nem számított arra, hogy előzetes letartóztatásba helyezik, mivel érkezésekor azt ígérte a bejáratnál várakozó újságíróknak, hogy vallomástételét követően tájékoztatja őket a bíróságon elhangzottakról.
Cerdán két hete mondott le pártbeli tisztségéről, és lépett ki a PSOE-ból, valamint visszaadta parlamenti képviselői mandátumát is, miután a spanyol csendőrség nyilvánosságra hozta jelentését, amelyben a volt közlekedési miniszterrel és a tanácsadóval együtt korrupcióval gyanúsították meg.
A több mint egy éve tartó nyomozás során nyilvánosságra került számos, az egykori tanácsadó által készített hangfelvétel, amelyeken Ábalosszal egyebek mellett ismerősök állami állásba elhelyezéséről, kenőpénzek elosztásáról és prostituáltak meghívásáról is beszéltek.
A volt miniszterhez hasonlóan Cerdán is azt vallotta a bíróságon, hogy manipulált hangfelvételekről van szó.
A három gyanúsított közül egyedül Santos Cerdánt helyzeték előzetes letartóztatásba, a többiek korlátozó intézkedések mellett szabadlábon védekezhetnek. Útlevelüket le kellett adniuk, és kéthetente jelentkezniük kell a kijelölt hatóságnál.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Családi, baráti kapcsolatait rendkívül fontosnak látja abban a folyamatban, amelyben a legmagasabbra eljutott - ezt is elmondta Kapu Tibor, a harmadik magyar űrhajós a vele készült interjúban.
A homoszexuálisok menetéről is véleményt formált a kormányfő a TV2-nek adott interjúban. Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mit gondol a Pride-on történtekről, úgy válaszolt: nem volt ott, úgyhogy a szemtanúk hitelességével nem tud erről beszámolni. Mi a "fészkes fenét is kerestem volna én ott" - jegyezte meg.
Azt írja, hogy a titkosszolgálatokat is be kell vetni a magyarok ellen, együttműködve újságírókkal. "Független és elfogulatlan arcélét nem oly szigorúan őrizve a végén odaveti: ha Magyarország háborút akar az EU-val, hát kapjon egyet" - idézte a brüsszeli szélsőségest Dömötör Csaba.