Az USA arra ad hitelt, hogy abból amerikai fegyvereket vásárolhassanak
2025. július 26. 13:08
Az Egyesült Államok 4 milliárd dollár katonai célú hitelt nyújt Lengyelországnak, amely amerikai eszközöket vásárolhat a pénzből - jelentette be a washingtoni külügyminisztérium pénteken.
Tammy Bruce külügyi szóvivő közleménye szerint a támogatás elismerése annak az elkötelezettségnek, amelyet Lengyelország a saját védelme megteremtése iránt vállalt, valamint tükrözi a NATO kollektív védelmére vonatkozó terhek megosztását.
A közlemény kiemeli, hogy Varsó az elmúlt években határozott lépéseket tett hadseregének modernizálásában és szuverenitásának védelmében, aminek része volt amerikai katonai eszközök vásárlása, így Apache helikopterek, radarrendszerek, HIMARS rakétarendszerek és Patriot rakétavédelmi eszközök beszerzése.
"A külföldi katonai hitelprogram (Foreign Military Financing) erősíti az amerikai nemzetbiztonságot azáltal, hogy lehetővé teszi kulcsfontosságú partnerek - mint Lengyelország - számára, hogy amerikai gyártású védelmi rendszerekbe ruházzanak be" - fogalmaz a közlemény, amely szerint az ilyen katonai üzletek támogatják az amerikai munkahelyeket és az ipart, valamint az innovációt.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
A miniszterelnök-helyettes a rendezvényen arról beszélt, hogy a magyarság megmaradásához versenyképes tudás, a helyben maradás biztosítása és az anyanyelven való kommunikáció lehetősége is szükséges.
Brüsszel nem a békét, hanem a háborút finanszírozza, elveszítette versenyképességét, és stratégiailag elhibázott lépéseket tesz (pl. Nagy-Britannia kiengedése, Ukrajna beengedésének szándéka). A miniszterelnök szerint Magyarország célja ezzel szemben egy szuverén, gazdag és békepárti nemzet felépítése - leplezte le az EU tehetségtelen vezetőségét Orbán Viktor.
A Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (k) előadása előtt a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az erdélyi Tusnádfürdőn 2025. július 26-án. Mellette Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke (j) és Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke. MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán