A hazai energiabiztonság uniós szinten kiemelkedő, a folyamatos energiaellátás mellett Európa legalacsonyabb áram- és gázárait garantálja a kormány a magyar családok számára - hangoztatta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára szerdán Jászberényben, ahol okos nyomásszabályozó állomást (telemechanizált gáznyomás-szabályozó állomást) adtak át.
Steiner Attila példaértékűnek nevezte a beruházást, hozzátéve: ez egy pilot program, amely ha beválik, a megoldás az egész ország területén elterjedhet. Gratulált, hogy hazai vállalkozókkal együtt tud megvalósulni ez a beruházás, amely szavai szerint pozitív üzenet a hazai gazdaság szempontjából.
A gáz fontos szerepet tölt be a sikeres zöldátállásban, ezért fontos a folyamatos fejlődés és az új technológiák alkalmazása, amire remek példa a Jászberényben telepített okos nyomásszabályozó - mondta.
A két középnyomású gázfogadó állomás működésével több mint 11 ezer család és vállalkozás energiaellátását biztosítja - közölte.
Az államtitkár elmondta, a hazai csaknem kétmilliárd köbméternyi földgáz-kitermelés európai viszonylatban is jelentős. A gáztárolók fogyasztásarányos töltöttsége az uniós átlagot több mint kétszeresen múlja felül.
Földgázból az energiaválság előtti 10-11 milliárd köbméteres szintnél sokkal kevesebbet, 8,5 milliárd köbmétert tett ki a fogyasztás 2023 után 2024-ben is. Jelenleg mintegy 4 milliárd köbméternyi a rendelkezésre álló gáztartalék, ez a mennyiség harmadával haladja meg az éves lakossági fogyasztást. A déli irányú importszállítások mellett egyre növekvő mértékben lehet támaszkodni a hazai kitermelésre is - jegyezte meg.
Az energia több mint egyharmadát gáz formájában használja fel Magyarország, a földgáz jól ki tudja egészíteni a megújuló energiatermelést. A megújuló energiatermelés arányának növekedéséhez Magyarországon a gáztüzelésű erőműveket is fejleszteni kell, mert azokban az időszakokban, amikor nem termelnek a megújuló termelő létesítmények, valamit "be kell kell állítani a sorba"- fogalmazott az államtitkár.
Torda Balázs, az OPUS TIGÁZ Zrt. vezérigazgatója elmondta: az ellátásbiztonság és hatékonyság növelése mellett több olyan fejlesztést, kísérletet is folytatnak, amely a környezetvédelmi célokat is előtérbe helyezi.
Az NRG Works Kft.-vel közös, mintegy 120 millió forint értékű, egyedi fejlesztésükkel a nyomásszabályozó állomás telemechanizálása válik elérhetővé. Az okos nyomásszabályozó állomással biztosítottá válik a berendezések legteljesebb felügyelete, az ügyfeleket ellátó hálózatuk nyomásviszonyai az igényeket dinamikusan és autonóm módon képesek követni.
Terveik szerint ezt a megoldást a tesztüzemet követően a többi állomásban is fokozatosan el fogják terjeszteni, amivel javul az üzembiztonság és csökkennek a hálózati szivárgások.
Bán Zoltán, az OPUS TIGÁZ Zrt. eszközmenedzsment igazgatója elmondta: az okos állomásban a PLC irányítástechnikai rendszeren keresztül távolról megvalósítható a nyomásszabályozás, azaz a kilépő nyomás értéke bármikor távolról változtatható, ezáltal a gáznyomás-szabályozó állomás üzemi nyomását folyamatosan a lehető legalacsonyabb szinten tudják tartani a felhasználók folyamatos, stabil gázellátása mellett.
Az üzemi nyomás csökkentésével a fellépő földgázszivárgás csökken, ami környezetvédelmi szempontból is kiemelt fontosságú - hangsúlyozta.
Jászberényi Zoltán, a teljes mértékben magyar tulajdonban levő NRG Works Kft. vezérigazgatója elmondta: a valós kapacitásigényű nyomásdinamizálás mellett folyamatos elektronikai felügyelet, online információ és szoftveres hozzáférés is megvalósul, így a karbantartások is tervezhetőbbek lesznek.
Kitért arra, a fejlesztésnél jelentős kihívás volt, hogy az okos szabályzó állomás számára megfelelő villamos energia álljon rendelkezésre a vezérlő elemek táplálásához.
Magyarországon a mechanikai nyomásszabályzó állomások környékén jellemzően nincsen villamos energia betáplálás, ezért kifejlesztettek egy autonóm, megújuló energiára épülő termelő és tároló energetikai modult.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint az okos nyomásszabályozó állomás mostani átadását követően 4-5 hónap tesztidőszak következik. A tervek szerint a próbaüzem tapasztalatai alapján 2025-ben már elindulhat a mesterséges intelligenciára épülő üzemeltetési algoritmusok fejlesztése.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.