A londoni védelmi minisztérium szombati tájékoztatása szerint jövőre parancsnoki rendfokozatú ukrán katonatiszteket részesítenek öthetes képzésben a brit fegyveres erők specialistái a hadszíntéri sokk kezelési módozataira.
A tárca szerint ezt a kiképzést az ukrán hadsereg kérte a brit kormánytól, miután növekszik azoknak az ukrán sorkatonáknak a száma, akik a hadműveleti térségekben elszenvedett traumákról számolnak be és mentálhigiénés problémákkal küszködnek.
A program már az idén elkezdődött, és jelenleg száz ukrán katonatiszt vesz részt ilyen jellegű nagy-britanniai képzésben, de 2025-ben további 180-an csatlakoznak a speciális kiképzési kurzusokhoz.
Luke Pollard, a fegyveres erők ügyeiben illetékes brit védelmi államtitkár a minisztérium szombati ismertetéséhez fűzött nyilatkozatában hangsúlyozta: a brit szakértők több száz ukrán katonát képeznek ki mentálhigiénés elsősegély nyújtására, és ők a megszerzett képesítést továbbadják majd a tűzvonalban szolgáló katonáknak, ezzel is erősítve az ukrán fegyveres erők mentális ellenállóképességét.
A londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a brit katonai szakértők által a hadszíntéri sokk kezelésére nyújtott képzés elemei közé tartozik az iCover nevű, hat lépésből álló módszertan, amelynek alkalmazásával heveny stressztől szenvedő embereket lehet ismét cselekvőképes állapotba hozni nem egészen egy perc alatt.
Az ukrajnai háború kezdete óta eddig 51 ezer ukrán katona részesült kiképzésben Nagy-Britannia területén.
Londoni kormányforrásokból származó egybehangzó, napok óta visszatérő brit médiaértesülések szerint a brit védelmi minisztérium fontolóra vette, hogy Nagy-Britannia ukrajnai területen is kiképzést nyújtson az ukrán fegyveres erőknek.
John Healey brit védelmi miniszter legutóbbi nyilatkozataiban nem zárta ki ezt a lehetőséget, és a londoni védelmi tárca is "kiterjesztett kiképzési programról" tett említést minapi tájékoztatásában.
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök karácsony előtt telefonon tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és a Downing Street beszámolója szerint a két vezető egyetértett abban, hogy fontos a kiképzési program "finomítása" Ukrajna hadszíntéri képességeinek további erősítése végett.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
A jelenség rámutat a jelenlegi ellenzék politikai tevékenységének alacsony színvonalára. Akik bérmunkában szolgálnak idegen érdekeket, azoktól nem várható hitelesség, nem várható jobbító szándékokat tükröző őszinte hang. Orbán Viktor nem véletlenül említette az amerikai példa alapján: „Aki politikával foglalkozik, az ne kaphasson pénzt külföldről.”
Ma Ukrajna uniós tagsága a legnagyobb veszély - hívta fel a figyelmet vasárnapi, a Harcosok Klubja rendezvényen elhangzott beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint „az első csata elérkezett, Voks2025-nek hívják”, utalva ezzel a június 20-ig tartó véleménynyilvánító szavazásra, amelyen június 20-ig lehet részt venni papír alapon vagy online.
Nem akarjuk, hogy belerángassanak bennünket a háborújukba, hogy tönkretegyék a gazdáinkat, hogy Európa legbiztonságosabb országából maffiafészket csináljanak, és nem akarjuk, hogy a magyarok pénze Brüsszelen keresztül hozzájuk kerüljön. "Nem, nem és nem" - hangoztatta a kormányfő.