V. Németh Zsolt: A víz egyre értékesebb erőforrás lesz a következő időszakban
2024. szeptember 9. 16:07
A globális kihívások miatt a víz egyre értékesebb erőforrás, a vízkezelés és a vízellátás biztosítása pedig a legfontosabb feladatok egyike lesz a következő időszakban – mondta a Nemzetközi Vízügyi Szövetség (International Water Association – IWA) budapesti konferenciáján hétfőn az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára. V. Németh Zsolt szerint a tiszta víz megőrzése egyszerre egyéni és közösségi felelősség, az ellátás biztonságán a gazdaság fejlődése is múlik. A Nagy szennyvíztisztító telepek címmel rendezett konferencián az államtitkár ismertette, hogy Magyarországon az elmúlt több mint 10 évben a vízügy jelentős fejlődést ért el, a fejlesztések összértéke meghaladja az ezermilliárd forintot. A fejlesztések eredményeként a szennyvízkezelő üzemek száma a kétszeresére nőtt, így az ivóvíz- és a csatornaellátottsággal rendelkező háztartások aránya jelentősen közeledett egymáshoz.
Az ivóvízellátás az ország 95-96 százalékára terjed ki, szennyvízvezetékhez a háztartások több mint 83 százaléka csatlakozott. Az együttműködések fejlesztése ezen a területen is kulcskérdés, a vízművek integrációs folyamatának eredményeként az ország majdnem felén már a Nemzeti Vízművek a szolgáltató – tette hozzá.
Hangsúlyozta egyúttal, hogy a víz nem egyszerűen csak erőforrás, hanem az emberiség jólétének alapja is. A kihívások megkövetelik a nemzetközi szintű felelősségvállalást, hiszen a klímaváltozás hatására a vízigény fokozódni fog. A vízhiány elkerülése egyre nehezebb lesz, miközben továbbra is biztosítani kell a megfelelő mennyiségű és minőségű vizet mind lakossági, mind az ipari ügyfelek számára. A korszerű vízkezelés, valamint a vízügyi szakemberek tevékenysége ezért nélkülözhetetlen a fenntartható vízellátásban – mondta az államtitkár.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Nincs "A" és "B" kategóriájú magyar állampolgár, egy magyar nemzet, egy állampolgárság van - jelentette ki Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a magyar állampolgársági törvény elfogadásának 15. évfordulója alkalmából tartott ünnepélyes eskütételen, csütörtökön a Parlamentben.
"Mi meg akarjuk védeni a magyar embereket, meg akarjuk védeni Európa gazdaságát, és nem szeretnénk, hogy az orosz-ukrán háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg. Becslések szerint ugyanis csak az ukrán újjáépítés számlája 500 milliárd euró körül lenne, ha nem több. Ez tarthatatlan. Ilyen jellegű döntéseket nem szabad az emberek feje felett meghozni" - emelte ki Bóka János.
Az ukránok nem fogadják el, hogy Magyarországon a magyar emberek hozzanak döntést Ukrajna európai uniós csatlakozásáról, és végképp nem fogadják el, ha ez a döntés negatív, és ezért fenyegetőznek, zsarolnak és támadnak bennünket.