A három napos rendezvényen a Kárpát-medencéből 22 fellépő felnőtt és gyermek csoport, közel 700 hagyományőrző néptáncos, népzenész táncol és zenél a színpadon. A fesztivál kísérő zenekara Inoka Győző és Barátai, a jó hangulatot a szabadtéren a Maglódi Decibel zenekar és a csantavéri Mendicus Tamburazenekar alakítja.
2025. május 26. 14:49
Nemzeti hagyományt alapoz meg a Hagyományőrző Egyesület - Hunyor Népfőiskola, mint társszervező - A Kösönytű Találkozókkal. Az idén amásodikat tartják május 30. és június 1. között (péntek, szombat, vasárnap). A helyszín a lakiteleki Hunagrikum Liget, a rendezvény teljes címe: Élő Hagyományunk - Kárpát-medencei Magyar Néptáncosok, Népzenészek, Hagyományőrzők II. Kösöntyű Találkozója.
Ez a találkozón a nemzeti értékek gondozása, a közösségek egymás felé fordulása, belső megerősödése a legfontosabb. Évezredes kultúránk nemzetmegtartó erejének bemutatása adja az évről évre megújuló, bővülő Kárpát-medencei Hálózatunk lelki alapját.
A kösöntyű a 14. század vége óta használt ékszer, nemesfémből készült, drágakövekkel ékesített dísztű (mellcsat, melltű) felöltőket összekötő kapocs. Ez az embléma jelképezi, összekapcsolja, összefogja a Kárpát-medencei magyar közösségeket, ugyanakkor ékszerként mutatja fel népzenénket, táncainkat, viseleteinket.
E három napos rendezvényen a Kárpát-medencéből 22 fellépő felnőtt és gyermek csoport, közel 700 hagyományőrző néptáncos, népzenész táncol és zenél a színpadon. A fesztivál kísérő zenekara Inoka Győző és Barátai, a jó hangulatot a szabadtéren a Maglódi Decibel zenekar és a csantavéri Mendicus Tamburazenekar biztosítja.
A Kölcsey házban kiállításokon csodálhatjuk meg a Népi Kézműves Alkotóházak Országos A lakiteleki Hungarikum Liget - Népfőiskola Alapítvány, mint főszervező és az Élő ForrásEgyesületének Alkotóházak- Alkotások című, Prokné Tirner Gyöngyi elnök asszony által szervezett kiállítását,
Kovács Ivett: Közösség, Kása Béla: Erdélyi zenészek című fotókiállítását,
Május 30-án 20.00 órakor a Duna Művészegyüttes: Magyar Táncképek című gálaműsorával a Göncöl zenekar népzenei kíséretével nyitjuk a fesztivált. Az előadás a Hagyományok Háza támogatásával valósul meg.
Június 1-én a fesztivál zárásaként Héra Éva elnök asszony szervezésében a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség 120 fős népviseleti és néptánc bemutatója kezdődik, ahol több nemzedék, nagymama és unoka táncol együtt.
„A csodálatos Sárköz” viseletbemutató után Bag, Hőgyész, Kozármisleny, Kapuvár, Bukovina táncaival, viseleteivel ismerkedhetünk.
Pénteken és szombaton este táncházak zárják a napi programot.
Az udvaron vásári forgatag, étel, ital vásárlási lehetőségek várják a magyar nemzeti hayományok tisztelőit, alakítóit.
Minden napnak külön megnyitója lesz:
Május 30. péntek
20.00 - köszöntőt mond: Lezsák Sándor író, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a Népfőiskola Alapítvány kuratóriumi elnöke
Május 31. szombat
10.00 - köszöntőt mond: Dr. Árendás Péter, a Hagyományok Háza Népzenei szakmai vezetője
Június 1. vasárnap
10.00 - köszöntőt mond: dr. Agócs Gergely, a Hagyományok Háza főigazgatói főtanácsadója
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ha a cégek innovatívak szeretnének maradni, folyamatosan újabb és újabb eredményeket kell produkálni, mert ez az állandó gazdasági növekedés feltétele Az innováció nem valami elvont dolog, annak minden pillanatban át kell hatnia a cégek teljes működését - rögzíti Pakucs János.