Ukrajna erőltetett csatlakoztatása összerogyasztaná az EU-t
Orbán Balázs: az ukrán EU-s csatlakozás esetén több évre elosztva az egy éves magyar költségvetés több mint hatvan százalékát kellene Ukrajnára fordítani.
2025. április 23. 09:02
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Fidesz és a KDNP országjárása keretében tartott lakossági fórum előtti sajtótájékoztatón Mátészalkán, a Szatmár Alapfokú Művészeti Iskolában 2025. április 22-én. MTI/Balázs Attila
Ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, akkor egy ötéves időtávon belül Magyarország egy éves költségvetésének több mint a hatvan százalékát Ukrajna támogatására kellene fordítani - mondta a miniszterelnök politikai igazgatója a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Mátészalkán.
Orbán Balázs elmondta, a csatlakozás árára vonatkozóan elképesztő összegek láttak napvilágot; a Világbank szerint Ukrajna újjáépítésének költsége 500 milliárd dollár körül kezdődne, az ukrán állam működtetésének finanszírozása pedig 100 milliárd dollárba kerülne.
"Napnál is világosabb a számításokból, hogy ha Ukrajna tagja az Európai Uniónak, akkor Magyarország nem forrásokat kap Brüsszelből, hanem további forrásokat kell befizetnie, amit aztán továbbítanak Ukrajna számára. Ezt európai uniós nyelven úgy mondják, hogy nettó befizetővé válunk" - fogalmazott.
Orbán Balázs utalt arra, miután az Amerikai Egyesült Államok egyértelművé tette, hogy a Trump-kormányzat továbbiakban nem kíván olyan módon részt venni Ukrajna támogatásában, ahogy a korábbi Biden-adminisztráció tette, minden ezzel kapcsolatos költség az európai uniós tagokra hárulna.
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a csatlakozás kérdésében az Európai Unió vezetői már állást foglaltak; Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke egyértelművé tette, hogy "gyorsítópályát" biztosítanak Ukrajna számára.
Ha Brüsszelen múlik, még 2030 előtt, azaz a mostani bizottsági ciklus lezárása előtt Ukrajnát szeretnék bevenni a közösségbe - jegyezte meg.
Közölte, egyértelművé vált az is, hogy a Tisza Párt kormányprogramjának része Ukrajna európai uniós csatlakozásának támogatása és a csatlakozási folyamat felgyorsítása.
Országjárás - Orbán Balázs sajtótájékoztatója Mátészalkán
Mátészalka, 2025. április 22. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (b) a Fidesz és a KDNP országjárása keretében tartott lakossági fórum előtti sajtótájékoztatón Mátészalkán, a Szatmár Alapfokú Művészeti Iskolában 2025. április 22-én. Mellette Kovács Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője. MTI/Balázs Attila
Ezzel szemben a kormány és a Fidesz-KDNP politikai közössége azt gondolja, hogy egy ilyen helyzetben Ukrajna gyorsítópályán történő európai uniós csatlakozása beláthatatlan terhet jelentene Európa és Magyarország számára - hangoztatta Orbán Balázs. A politikai igazgató kiemelte, nem lehet Magyarország és a magyar emberek feje fölött dönteni ebben a kérdésben, ezért kezdeményezte a kormány a véleménynyilvánító szavazást.
"Azt gondoljuk, hogy ilyen helyzetben felelősen Ukrajna európai uniós csatlakozására csak nemet lehet mondani" - tette hozzá Orbán Balázs.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Latorcai Csaba rámutatott arra: csak az elkövetkező hetekben 175 millió forint támogatást fog nyújtani a kormány Szolnoknak például a Versenyképes járások programban. Ebből lehetőség nyílik útfelújításra, közvilágítás- és közlekedésfejlesztésre, a közbiztonság javítására.
Az Axiom Space és az Európai Űrügynökség (ESA) keddi online, angol nyelvű sajtótájékoztatóján azt is nyilvánosságra hozták, hogy az űrrakéta kilövése közép-európai idő szerint 19 óra 3 perckor várható a floridai Kennedy Űrközpontban. Az Axiom Misson 4 (ax-4) űrhajósait az Elon Musk SpaceX vállalata által gyártott Falcon 9 rakéta szállítja majd a Nemzetközi Űrállomásra.
Orbán Viktor miniszterelnök úr, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter előterjesztésére a Magyar–Örmény Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság társelnökévé nevezett ki - osztotta meg a hírt közösségi oldalán Azbej Tristan a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára.