Az ultragazdagok növekvő befolyása
„A szabad sajtó összeomlóban van. A szerkesztők eltűnnek. A közösségi média feladja a tényellenőrzést. Az igazságot megfojtják a hazugságok, amelyeket hatalmi és profitérdekekből terjesztenek” – ezt Biden sorolta.
2025. január 16. 14:21

cnn

Joe Biden amerikai elnök a nemzethez intézett szerdai búcsúbeszédében az ultragazdagok növekvő befolyására figyelmeztetett.

A politikus hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban megnőtt a „szélsőséges gazdagság hatalma és befolyása”, „amely szó szerint veszélyezteti az egész demokráciánkat, alapvető jogainkat és szabadságjogainkat, valamint azt, hogy mindenki tisztességes esélyt kapjon az előrejutásra”.

„A hatalom veszélyes koncentrációjára megy végbe néhány rendkívül gazdag embernél” – mondta, és figyelmeztetett ennek „veszélyes következményeire abban az esetben, ha visszaélnek a hatalommal, és ez ellenőrizetlen marad”.

Felhívta a figyelmet a technológiai-ipari komplexum hatalmára is, amely szerinte valódi veszélyt jelenthet magára az Egyesült Államokra nézve is.

Hangoztatta: „Az amerikaiakat a félretájékoztatás és a dezinformáció lavinája temeti maga alá, ami lehetővé teszi a hatalommal való visszaélést”. „A szabad sajtó összeomlóban van. A szerkesztők eltűnnek. A közösségi média feladja a tényellenőrzést. Az igazságot megfojtják a hazugságok, amelyeket hatalmi és profitérdekekből terjesztenek”.

„Felelősségre kell vonnunk a közösségi platformokat, hogy megvédjük gyermekeinket, családjainkat és magát a demokráciánkat a hatalommal való visszaéléstől” – tette hozzá.

„Életem kiváltsága volt, hogy több mint 50 éven át szolgálhattam ezt a nemzetet” – emelte ki a leköszönő elnök hivatalos búcsúbeszédét megelőző üzenetében. Ebben arra kérte az amerikaiakat, hogy fogjanak össze. Kifejtette: „Lehet, hogy a hatalmi ágak szétválasztásának, a fékek és ellensúlyok rendszerének rendszere nem tökéletes, de közel 250 éve működteti demokráciánkat, hosszabb ideje, mint bármely más nemzetet a történelemben, amely valaha is megpróbálkozott egy ilyen merész kísérlettel”.

„Azért indultam az elnökválasztáson, mert úgy gondoltam, hogy Amerika lelke forog kockán” – mondta, és arra buzdította az amerikaiakat, hogy továbbra is harcoljanak azért, hogy az amerikai társadalom fókuszában az egyenlőség, az élet, a szabadság és a boldogságra való törekvés álljon.

A 82 éves politikus hétfőn adja át a hatalmat Donald Trump megválasztott elnöknek.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • A kormányfő az „újabb brüsszeli hülyeség"-ről
    „...nem hagyjuk, hogy az újabb brüsszeli hülyeség árát ismét velünk fizettessék meg. Magyarország ezért holnap hivatalosan kezdeményezi, hogy az új helyzetre tekintettel Brüsszel vegye le a napirendről az orosz energiahordozók végleges kivezetésére vonatkozó javaslatát, és haladéktalanul készítsen hatástanulmányt a közel-keleti háború következményeiről és a veszély elhárításának összeurópai módozatairól" - írta Orbán Viktor a Facebook-oldalán vasárnap.
  • Szijjártó Péter: minden eszközt bevetünk a Leyen-Zelenszkij terv ellen
    Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki az elmúlt években "rendkívüli károkat okozott már az Európai Uniónak", most minden eddiginél erőteljesebben támogatja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, Brüsszel minden eddiginél erősebben támogatja Ukrajnát. Ennek egyik eleme most az, hogy többek között a magyar emberekkel akarják megfizettetni Ukrajna további támogatásának árát.
  • Felpörög a hajtóvadászat a drogbűnözők ellen
    Ha a valaki azért tör be, azért lop, azért rabol, azért erőszakoskodik, és ez nem ritka eset, hogy kábítószerhez jusson, akkor az innentől kezdve nem kis értékre elkövetett szabálysértés, hanem egy minősített eset, azaz bűncselekmény. Vagy ha valaki kábítószeres állapotban követ el valamilyen bűncselekményt, akkor ez is minősítő körülmény" - fogalmazott Horváth László.
MTI Hírfelhasználó