Ökumenikus istentisztelet
Istvánnak zavaros időben kellett nehéz döntést hoznia, hiszen nem volt könnyű megállapítani, hogy a Bizánccal vagy Rómával esetleg a sztyeppei népekkel való barátság használ-e inkább a nemzetnek.
2024. augusztus 19. 23:55

Martos Balázs Levente katolikus püspök áldást mond az államalapítás ünnepének előestéjén tartott ökumenikus istentiszteleten a budavári evangélikus templomban 2024. augusztus 19-én. MTI/Lakatos Peter

Ökumenikus istentiszteletet tartottak hétfőn, az államalapítás ünnepének előestéjén a budavári evangélikus templomban a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) szervezésében.

Steinbach József református püspök, a MEÖT elnöke köszöntőjében a vízen járás csodájáról szólva kiemelte: Jézus csodái sosem voltak öncélúak, azt hirdették, hogy ő a megváltó, akiben testet öltött Isten mindenhatósága.
   

Jézus csodái emberi értelemmel felfoghatatlanok és megismételhetetlenek, ezért amikor Péter apostol megpróbálja utánozni, óhatatlanul süllyedni kezd. Kiáltása, "ments meg, Uram!" a mi kérésünk is. Mert mi sem tudunk vízen járni, de Jézus "ölében" megtapasztalhatjuk a csodát.
   

Kondor Péter evangélikus püspök köszöntőjében arról beszélt: akik ezen az istentiszteleten ökumenikus közösségben imádkoznak, tudják, hogy nincsenek egyedül, nincsenek magukra hagyva. Itt van Jézus, aki egyéni életünkben és a történelem viharaiban is oly sokszor lehajolt, hogy felemelje az elesetteket.
   
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke igehirdetésében Szent István királyra emlékezve kiemelte: sokan vallják, hogy ha a magyarság nem vette volna fel a kereszténységet, megsemmisült volna.
 
 Istvánnak zavaros időben kellett nehéz döntést hoznia, hiszen nem volt könnyű megállapítani, hogy a Bizánccal vagy Rómával esetleg a sztyeppei népekkel való barátság használ-e inkább a nemzetnek.

   
Szent Istvánnak meg kellett küzdenie mindazzal a szellemi, kulturális, vallási hatással, amelyek a honfoglalás után érték a magyarságot. E nehéz helyzetben egyedüli, igaz támasza Jézus volt, és miközben elkötelezettsége kikristályosodott, megszületett szilárd jelleme, a nemzetéért és hite szabadságáért élő és épülő, bátor, tántoríthatatlan hazafi.
   

A református püspök szerint a nemzet megmaradásának kérdése, akárcsak 1100 éve, ma is időszerű. A megmaradás felétele mindenekelőtt az őszinte bűnbánat, annak felismerése, hogy a "bűneink elsorvasztanak". A megmaradás feltétele továbbá, ha nem hallgatunk, amikor Isten rajtunk keresztül akar szólni, és végül, ha megtérünk. A megtérés pedig nem egyszerűen hangulat vagy jó szándék, hanem a megváltozott gondolkodásból fakadó megváltozott élet - mondta.
   
A megtérésről tehát nem beszélni kell, hanem láthatóvá tenni - fogalmazott Kató Béla.
   
Az istentisztelten részt vett és imát mondott Martos Balázs Levente katolikus püspök, Steinbach József református püspök, Balog Zoltán református püspök, Kondor Péter evangélikus püspök, Papp János, a Magyarországi Baptista Egyház elnöke, Földesi Tamás, a Magyar Pünkösdi Egyház elnöke, Róna Tamás főrabbi, a Magyarhoni Zsidó Imaegylet elnöke, Khaled A. László, a Magyarországi Metodista Egyház szuperintendense, Fischl Vilmos, a MEÖT főtitkára, a magyarországi ortodox egyházak és az anglikán egyház képviselői.
   
Az istentiszteleten jelen volt mások mellett Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, Nagy István agrárminiszter, és Vejkey Imre (KDNP), az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának elnöke.

MTI
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • A bíborosoknak le kell adni zsebtelefonjukat a konklávé előtt
    A kápolnába való belépéskor a bíborosoknak le kell adniuk mobiltelefonjaikat. A konklávé idején vatikáni szállásukon, a Szent Márta-házban sem használhatnak telefont, sem internetet, nem nézhetnek tévét, nem hallgathatnak rádiót. Családtagjaikat sem hívhatják fel.
  • Latorcai Csaba Mellár Tamásnak: Több kellene a pécsi érdekvédelemhez, mint valótlanságok terjesztése
    Nagyon sajnálom, hogy Pécs képviselőjeként nemhogy élen járna ennek a beruházásnak a támogatásában, hanem úton-útfélen leköpi és hazudik róla – vágott vissza Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára Mellár Tamásnak, amikor a Párbeszéd képviselője a Pécsre tervezett ipari parkról beszélt napirend előtti felszólalásában, azt állítva, a kormányzat „valami nagy dobásra készül”, és szerinte akkumulátor-, vagy elektromosautó-gyártás várható, kínai befektetővel.
  • Ingyenes bérletet javasolnak az anyáknak
    Janó-Veilandics Franciska reméli, hogy a Fővárosi Közgyűlés elfogadja a javaslatukat, hiszen a gyermekek már amúgy is 14 éves korukig ingyen utazhatnak, a kisgyermekes édesanyák további kedvezménye pedig nem okozna hatalmas veszteséget a Budapesti Közlekedési Központnak. Ezzel szemben nekik segítséget jelentene, ha egy-egy alkalommal, például családi programra vagy ügyintézés esetén ingyenesen utazhatnának.
MTI Hírfelhasználó