Varga Judit úgy fogalmazott, hogy csak egy nagy nemzetnek lehetnek olyan politikusai, mint amilyen Deák Ferenc volt, és a csillagok szerencsés együttállásának köszönhető, hogy a reformkorban és az azt követő időszakban tevékenykedett.
2023. október 17. 20:00
mnb
A Magyar Nemzeti Bank „Deák Ferenc” megnevezéssel 15 000 Ft névértékű ezüst és 3000 Ft névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki a „haza bölcse” születésének 220. évfordulóján. Az emlékérmék az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc egyik legfontosabb eredményére, az első felelős magyar kormány megalakulására is felhívják a figyelmet, amelynek szintén idén ünnepeljük a 175. évfordulóját. A jubileumi emlékérméket Bitó Balázs iparművész tervezte. Ünnepélyes kibocsátásukra az Igazságügyi Minisztérium által életre hívott Deák 220 – Joggal a hazáért című tudományos konferencia keretében kerül sor.
Deák Ferenc hagyatéka "alapnyomat" a mindenkori magyar igazságügyi miniszter, illetve minden miniszter számára - jelentette ki az Országgyűlés európai ügyek bizottságának elnöke kedden Budapesten, a Joggal a hazáért elnevezésű konferencián mondott zárszavában.
Varga Judit a Deák Ferenc születésének 220. évfordulója alkalmából rendezett tanácskozáson hangsúlyozta: Deák Ferenc tevékenysége iránymutatást jelent akkor is, amikor a magyar kormány a jogállamisági harcait vívja Brüsszelben.
Hagyatéka arra tanít, hogy ki kell várni a megfelelő pillanatot, és akkor egyet előre lépni; ebben a csatában nagy szükség van Deák Ferenc gondolataira - tette hozzá a fideszes politikus.
Úgy fogalmazott, hogy csak egy nagy nemzetnek lehetnek olyan politikusai, mint amilyen Deák Ferenc volt, és a csillagok szerencsés együttállásának köszönhető, hogy a reformkorban és az azt követő időszakban tevékenykedett.
Felidézte, hogy Deák hobbyja a fafaragás volt és talán ez a praktikum iránti vágy vezette a kiegyezést alkotó jogszabályok megfogalmazásához is.
Munkásságát a megingathatatlan hazaszeretet, a nemzeti szuverenitás védelme és az ennek eléréséhez használt békés eszközök jellemezték. És miközben nem vágyott soha irányító szerepre, bárhová került, mindenhol vezetőként tekintettek rá - fűzte hozzá.
Deák tudta - folytatta Varga Judit -, hogy a kiegyezés megalkotása nem ígér gyors politikai babérokat. Azt is tudta, hogy a forradalom és szabadságharc vívmányainak feladása egyenlő lenne Magyarország szuverenitásának feladásával.
Ugyanakkor felismerte, hogy az erőszak nem vezethet tartós békéhez, ezért mindig a diplomáciai megoldás mellett érvelt - ismertette.
Végül a Deák-mauzóleumon is olvasható feliratot idézte: "Kockáztathatunk mindent a hazáért, de a hazát kockáztatnunk semmiért nem szabad".
Vagyis Deák Ferencre a nemzeti szuverenitás őrangyalaként tekinthetünk - hangsúlyozta Varga Judit.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Az európai versenyképességet erősítő, üzletbarát politikára van szükség az új német szövetségi kormánytól – jelentette ki Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a 4. Német–Magyar Üzleti Fórumon Budapesten.
A tudományos vívmányok gyakran a jó személyes kapcsolatokon, barátságokon alapulnak. Ilyen értékek létrejöttére nyitott alkalmakat a 200. jubileumát ülő Akadémia.
"Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne" - fogalmazott Kocsis Máté.