"Bízunk abban, hogy Magyarország a jövőben is segíteni tud az örmény kulturális örökség hírét vinni a világban" - hangsúlyozta Vahagn Hacsaturján.
2024. február 6. 18:56
Vahagn Hacsaturján örmény köztársasági elnök Novák Katalin köztársasági elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Sándor-palotában 2024. február 6-án. MTI/Bruzák Noémi
Örményország arra törekszik, hogy szellemi és történelmi gazdagságát megmutassa, amiben segítséget nyújt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem - mondta az örmény elnök kedden Budapesten.
Vahagn Hacsaturján, aki Novák Katalin államfő meghívására hivatalos látogatásra érkezett a magyar fővárosba, kedd délután a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen (PKKE) tett látogatást, ahol 2016 óta armenológiai tanszék működik.
Az örmény elnök kiemelte, a tanszék célja, hogy segítse minél ismertebbé tenni Örményország kultúráját és hagyományait.
Hozzátette: Örményországban és Magyarországban közös, hogy nagy figyelmet fordít a katolikus, keresztény hagyományok megőrzésére.
"Bízunk abban, hogy Magyarország a jövőben is segíteni tud az örmény kulturális örökség hírét vinni a világban" - hangsúlyozta Vahagn Hacsaturján.
Kuminetz Géza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora arról beszélt, hogy a két nép a történelme során nagy véráldozatokat volt kénytelen meghozni nemzeti megmaradása, kultúrája őrzése érdekében, miközben egyik sem vesztette el élni akarását.
"Mindkét nép hitte, hogy tud olyat adni, amelyre csak ő képes, amivel egyedülálló módon gazdagítani tudja a népek nagy családját" - fogalmazott.
A program kiemelt eseményeként Szrbuhi Rafik Gevorkján, az Örmény Állami Pedagógiai Egyetem rektora intézménye díszdoktori kitüntetését nyújtotta át Kovács Bálintnak, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Armenológiai tanszéke vezetőjének.
A történész, egyetemi docens 2016-tól angol nyelvű tanulmányi programot hozott létre a PKKE-n, hét tudományos konferenciát és három nemzetközi kiállítást szervezett.
"Az örmények mindig meg tudták újítani magukat, rekreálni tudták saját identitásukat. Ebben a kereszténység szerepe elvitathatatlan, ezért is nagy öröm, hogy katolikus egyetem adhat otthont Közép-Európa egyetlen örmény tanulmányi tanszékének" - tette hozzá.
A PKKE és az Örmény Állami Pedagógiai Egyetem most megújított együttműködési megállapodása a jereváni egyetemen létrejövő Magyar Történelem és Kultúra Központ működésének és szakmai irányításának követelményeit, valamint a PKKE kapcsolódó szerepét rögzíti.
MTI
Örmény poéta magyar kitüntetése javította a kapcsolatot
A magyar-örmény kapcsolat javításának – sok évi feszült szünet után – egy magyar alapítású nemzetközi irodalmi díj, a Balassi Bálint-emlékkard adott kezdő lökést. Ezt az elismerést 2020-ban a Balassi Kard Művészeti Alapítvány döntése értelmében Vahram Martiroszjan örmény poéta vehette át.
Vahram Martiroszjan a Balassi-karddal a papi szeminárium dísztermében 2020 februárjában – Fővárosi Örmény Önkormányzat
A kiváló irodalmár magyarországi elismerése Örményországban nagy nyilvánosságot kapott, így társadalmi rokonszenv ébredt hazánk iránt az ősi keresztény országban.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Rétvári Bence a Normafán található Szent Anna-kápolnánál elmondta, hogy a Budapesttől Csíksomlyóba induló, negyvennapos zarándoklat nem csak fizikai kihívás, de lelki szempontból a "saját gyengeségeink legyőzése is."
Latorcai Csaba rámutatott arra: csak az elkövetkező hetekben 175 millió forint támogatást fog nyújtani a kormány Szolnoknak például a Versenyképes járások programban. Ebből lehetőség nyílik útfelújításra, közvilágítás- és közlekedésfejlesztésre, a közbiztonság javítására.