Elhunyt Bánffy Katalin grófnő, a bonchidai Bánffy-kastély tulajdonosa
2025. február 15. 17:57
Életének 101. évében pénteken elhunyt Bánffy Katalin grófnő, Bánffy Miklós író, politikus, volt magyar külügyminiszter lánya, a bonchidai Bánffy-kastély tulajdonosa - tudatta Facebook-oldalán Hegedüs Csilla, az erdélyi kastélyt gondozó Transylvania Trust Alapítvány elnöke.
Gróf losonci Bánffy Katalin memoáríró, Bánffy Miklós író, politikus, volt magyar külügyminiszter lánya, hagyatékának gondozója 1924. június 5-én született Budapesten. A losonci Bánffy család grófi ága nevének utolsó viselője volt. Nagyapja Bánffy György (1845-1929) képviselő, dédapja Bánffy Miklós (1801-1894) volt, aki a grófi címet 1880-ban szerezte.
1946. október 24-én kötött házasságot Ted Jelennel. Három gyermekük született: Elisabeth, Nicolette és David (1956-1999). Férje és fia meghalt, egyik lánya Párizsban, a másik New Yorkban. Ő maga a marokkói Tangerben élt, ő gondozta apja írói hagyatékát. 2014-ben jelent meg memoárkötete Ének az életből címmel.
"Tavaly együtt ünnepeltük a 100. születésnapját, és újra éreztük azt a meleg szeretetet, támogatást, amellyel nemcsak követte, hanem mindig elismerte a munkánkat. Akkor bízta ránk Bonchidát, amikor még nagyon fiatalok voltunk. És mindig, mindig megköszönte nemcsak nekünk, hanem Magyarország kormányának is azt, hogy újra él a kastély" - írta Facebook-bejegyzésében Hegedüs Csilla.
Bánffy Katalin Erdély leglátványosabb főúri kastélyának, a jelenleg is felújítás alatt álló bonchidai Bánffy-kastélynak a tulajdonosa volt. Az Erdély Versailles-ának is nevezett, Kolozsvárról 30 kilométerre található épületegyüttes utolsó lakója édesapja, gróf Bánffy Miklós volt, aki 1944 októberében a német megszállás elől menekülve hagyta el a kastélyt.
A bonchidai kastélyt a visszavonuló német csapatok kifosztották és felgyújtották, berendezése, könyvtára, híres portrégalériája elpusztult. A kommunista államosítás utáni nem megfelelő hasznosítás az épületek állapotának gyors leromlásához vezetett.
A helyreállítási munkálatok megkezdését a bukaresti művelődésügyi minisztérium és a budapesti Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma közötti, 1999-ben aláírt egyezmény tette lehetővé. 2001 óta a kolozsvári Transylvania Trust Alapítvány gondozza, 2008-tól ismét a Bánffy család tulajdona.
A bonchidai Bánffy-kastély oktatási és kulturális központként működik, évente ötvenezer látogatót vonz, és a saját szervezésű események mellett nyaranta több nemzetközi kulturális rendezvénynek, fesztiválnak is teret biztosít.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.