Magyar népmesék
2025. július 19. 13:03

A Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával folytatódik a Magyar népmesék sorozata, emellett további három animáció és hat dokumentumfilm is készül, többek között Tóth Ilona 1956-os kirakatperéről, az első magyar Afrika-kutató életéről és a hazai blues zene történetétől.

A Kecskemétfilm gyártásában készült, eddig 100 epizódból álló Magyar népmesék rajzfilmsorozat az elmúlt fél évszázad alatt világsiker lett. Az újabb, tizenhárom részes évad a Nemzeti Filmintézet támogatásával teljesedik ki - áll az NFI MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

A négy záróepizód rendezője Csákovics Lajos - aki a Toldi készítésében Jankovics Marcell társrendezője volt - és Maticska Zsolt. A képi világot az előző sorozatokhoz hasonlóan a gyűjtés helyszínéül szolgáló tájegység népművészete fogja meghatározni. Az epizódokat a Kaláka zenésíti meg. A sorozat producer Mikulás Ferenc. A Kecskemétfilm gyártásában készülő alkotás az NFI 94 millió forintos támogatását nyerte el.

Gyulai Líviusz grafikusművész, animációs alkotó forgatókönyvéből Társasház az Olümposzon címmel készül animációs rövidfilm, amelynek szereplői a görög mitológia alakjai, akiket profán élethelyzetben ábrázol az alkotás. A film producere Ordódi Judit Éva, rendezője Glaser Katalin. Az alkotás a Krea-TV gyártásában, az NFI 24 millió forintos támogatásával készül.

A Mimóka mesék animációs sorozat pilot epizódjának témája a dackorszak. A film forgatókönyvírója és rendezője Tóth Luca (Superbia, Lidérc úr), producere Román Zsuzsa és Tóth-Justh Barnabás. Az alkotás gyártója a Talentum Film, az NFI támogatása 17,5 millió forint.

Az Adgwa Ata című animáció a dzsungel mélyén élő fiatal lány felnőtté válásának történetét meséli el, egy titokzatos női törzsbe való beavatási szertartás által. A magyar-francia koprodukcióban készülő szerzői animációs rövidfilm rendezője Kreif Zsuzsanna (Candide kalandjai), producerei pedig Lukács Péter Benjámin és Osváth Gábor. Az alkotás a Boddah Riotfilm gyártásában, az NFI 49 millió forintos támogatásával készül.

A pályakezdő Pekár Éva Hanna forgatókönyvíró-rendező Akit most keresek című rövidfilmjének főhőse egy huszonéves futárként dolgozó lány, aki sodródik az életében, nincsenek céljai, de egy váratlan esemény ráébreszti saját helyzetének kilátástalanságára. A 16 millió forintos NFI-támogatással készülő film producere Csáky Attila, gyártója az Egyetem Produkció.

Dramatizált dokumentumfilm készül Tóth Ilona 1956-os kirakatperéről, amely a fiatal orvostanhallgató történetén keresztül mutatja be a megtorlás módszereit, a koncepciós perek kegyetlenségét és azt, hogy miért volt szüksége a hatalomnak a kirakatperre, miként igyekezett általa besározni a forradalmat a nemzetközi közvélemény szemében. A film forgatókönyvírója Somogyi György, producere Bálint-Halas Dominika és Bálint Attila, rendezője Győri Márk. Az alkotás a Budamount Film gyártásában, az NFI 298 273 500 forintos támogatásával valósulhat meg.

Az NFI 21 millió forintos támogatásával folytatódik Az erőszak terei című sorozat a 2. évaddal, amely bemutatja a diktatúra jórészt ismeretlen nyomait. Elfelejtett pincék, titokzatos háztömbök, zárt udvarok, ahol érintetlenül maradtak ránk az erőszak terei. A film forgatókönyvírója Borbás Barnabás, producere és rendezője Réti László, gyártója az Igen Média.
A magyar blues zene történetéről, 17 185 000 forintos NFI-támogatással készül hatrészes dokumentumfilm-sorozat A túlélés zenéje címmel, amelynek forgatókönyvírója Vizler-Nyirádi Luca, producere Czutor György, rendezője Vízler Zsolt, gyártója az Official Films.

Az NFI 40 millió forintos támogatásával készül az Egy erdélyi tudós portréja a XVIII. századból című dokumentumfilm, amelyből megismerhető Bod Péter, a polihisztor munkássága. A film forgatókönyvíró-rendezője Moharos Attila, producer Czutor György, gyártója az Official Films.

Balla Margit útjai címmel készül dokumentumfilm a sokoldalú (grafikus, festő, báb- és látványtervező, rendező, művészetpedagógus) művészről. A film forgatókönyvírója és rendezője Tóth Péter Pál, producere Péterffy András, gyártója a Dunatáj Alapítvány. Az alkotást az NFI 8 365 000 forinttal támogatja.

A Magyar László: Egy magyar Afrika-kutató öröksége című dokumentumfilm Lehel Olivér rendezésében készül az NFI 25 millió forintos támogatásával, forgatókönyvét Herz Péter írta, producere Fülöp Péter, gyártója az FP Films.

Az NFI televíziós döntőbizottságának határozatai a https://nfi.hu/mozgokepszakmai-tamogatas/televizios-palyazatok/legfrissebb-dontesek-1 linken érhetők el.

MTI
Címkék:
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
  • Hazánk Európa bástyája volt, ahogy most is az
    Bóka János hangsúlyozta, Magyarország Európa bástyája volt akkor, ahogyan most is az. Magyarország Európát és az európai kereszténységet védte akkor, ahogyan védi ma is. Magyarország és a magyarok akkor is azért küzdöttek, hogy megmaradjanak és megmaradhassanak annak, akik.
  • Győztünk!
    Vizes vb - Az olaszok legyőzésével négy között a női vízilabda-válogatott: A mieink 12-9-re legyőzték az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
  • Vizes vb - Érmesek a mieink
    Betlehem a magyar küldöttség második érmét szerezte a szingapúri világbajnokságon, nagyjából másfél órával korábban ugyanebben a versenyszámban párja, Fábián Bettina harmadik volt.
MTI Hírfelhasználó