Mágikus kör
2025. március 20. 16:44

Mágikus kör – Czóbel Béla kapcsolatai, a Nyolcak és a mecenatúra címmel nyílik új kiállítás március végén az idén 50 éves Czóbel Múzeumban – tájékoztatta az intézmény csütörtökön az MTI-t.

A szentendrei Czóbel Múzeum március 29-én megnyíló új kiállításának két fő témája a 20. század eleji magyar modernizmus meghatározó művészei és a mecénások, műgyűjtők köre – olvasható a közleményben.

Emlékeztettek rá, hogy Czóbel Béla (1883-1976) az első magyar festőművész volt, aki még életében, 92 éves korában önálló múzeumot kapott. A szentendrei Templomdombon 1975 nyarán megnyílt múzeumot a művész születésének 100. évfordulóján új szárnnyal bővítették.

A tájékoztató szerint a Mágikus kör című kiállításban felvillanó párhuzamos életpályák körülírják Czóbel társadalmi, szellemi környezetét, katalizátorszerepét a 20. század eleji magyar modernizmusban. Érzékeltetik bátor és provokatív, a valóság alapjaiból kiinduló, nem a divatos absztrakció felé igyekvő, valóságalapú festészetének máig ható aktualitását.

Az érdeklődők több különálló műcsoportban követhetik az alkotófolyamatok fázisait a korán elvesztett nagybányai Maticska Jenő, a Párizst járt nagy előd, Rippl-Rónai József és a fiatalok, Körmendi Frim Ervin, Gráber Margit, Perlrott-Csaba Vilmos, Boromisza Tibor, Ziffer Sándor, Vörös Géza, a Nyolcak tagjai közül Berény Róbert, Czigány Dezső, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső műveiből összeállított festményanyagban – hívja fel a figyelmet az intézmény.

A művész második felesége, Modok Mária és a szentendrei alkotók munkáival bővített közös szekció Czóbel változatos életútjának művészeti kontextusát rajzolja ki.
Mint írták, a kiállítás előkészítése alatt számos múzeum és magángyűjtő működött együtt: a National Museum Szczecin, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, a székesfehérvári Szent István Király Múzeum Deák Gyűjteménye, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum, a Virág Judit Galéria, a Kieselbach Galéria, Csire László, Egri János, Erdész László, Feuer András, Germán Kinga, Haas János, Nagy András, Nagy Gabriella, Srankó Balázs és Nikoletti Zsófia, valamint a két legtöbb Czóbel-művel rendelkező gyűjtő, Antal Péter és Klein Gábor folyamatos gyűjtési és forráskereső munkája segítette a kiállítás létrejöttét.

A kiállítás idején jelenik meg a Mágikus kör című tanulmánykötet, amely az elmúlt négy év Czóbel-kiállításainak (Két Paletta, Paletták) tanulságait dolgozza fel, rávilágítva a művész munkásságában rejlő mélységekre, valamint feleségével, Modok Máriával, illetve pályatársaival, Kernstok Károllyal és Hatvany Ferenccel való kapcsolatára – írták a közleményben.

A Klein Gábor anyagi támogatásával megjelenő kiadványban közlik a nemrég elhunyt Kratochwill Mimi legutolsó tanulmányát, amellyel nemcsak a kiváló művészettörténészre, hanem az ő részvételével megvalósult Czóbel Múzeum 1975-ös nyitásának 50. évfordulójára is emlékeznek.

mti
Címkék:
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
  • Hazánk Európa bástyája volt, ahogy most is az
    Bóka János hangsúlyozta, Magyarország Európa bástyája volt akkor, ahogyan most is az. Magyarország Európát és az európai kereszténységet védte akkor, ahogyan védi ma is. Magyarország és a magyarok akkor is azért küzdöttek, hogy megmaradjanak és megmaradhassanak annak, akik.
  • Győztünk!
    Vizes vb - Az olaszok legyőzésével négy között a női vízilabda-válogatott: A mieink 12-9-re legyőzték az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
  • Vizes vb - Érmesek a mieink
    Betlehem a magyar küldöttség második érmét szerezte a szingapúri világbajnokságon, nagyjából másfél órával korábban ugyanebben a versenyszámban párja, Fábián Bettina harmadik volt.
MTI Hírfelhasználó