A nemzetközi együttműködés következő lépései, egy közös digitális platform kidolgozása és új közoktatási és tájékoztatási stratégiák megvalósítása is szóba került a Titkosrendőrségi Iratok Kezeléséért Felelős Állami Hatóságok Európai Hálózatának (röviden: Network) 16. konferenciáján, amelyet október 3-5. között Tiranában rendeztek meg. Az albániai tanácskozáson Levéltárunkat Cseh Gergő Bendegúz főigazgató képviselte.
Az Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit (A volt állambiztonsági dokumentumokkal kapcsolatos információs hatóság - AIDSSH) beszámolója szerint a tanácskozáson elsődlegesen az egykori titkosrendőrség aktáinak kezelése során szerzett tapasztalatok, a szakmai kihívások és a közös európai narratíva kialakítása voltak a középpontban.
A konferencián kiemelt téma volt, hogy az Európa Tanács a közelmúltban fogadta el az információs jogról és a történelmi dokumentumokhoz való hozzáférés biztosításáról szóló határozatot, amely megnöveli az államok azon kötelezettségét, hogy garantálják a hozzáférést ezekhez az egykor titkos dokumentumokhoz. Ennek kapcsán az ÁBTL főigazgatója, Cseh Gergő Bendegúz elmondta: Magyarország jövőre egy közös virtuális kiállítás véglegesítését tervezi a Network honlapján, illetve több bilaterális együttműködés megindítását is elhatározták a korabeli titkosszolgálati együttműködések mélyebb feltárása érdekében.
Kiadó: Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
A tárcavezető jelezte, hogy "az üde színfoltokat jelentő felszólalásokat" mind-mind nem európai uniós tagországok vezetői tették, míg az uniós tagországok vezetőinek egy jó része még mindig "beleragadt abba a valóságba, ami már jóval a hátunk mögött van".
-
A koronázási kard szerves része a koronázási jelvényeknek, ezért a vitrinben való ismert elhelyezése nem csak amiatt szerencsétlen, mert a Szent Koronát elválasztja az anyaföldtől, hanem azért is, mert a Korona díszpárnája a penge nagy részét eltakarja – fogalmaz Bánó Attila.
-
Soltész Miklós köszöntőjében kiemelte: a magyarországi szlovének lakta Rábavidéken megvalósult kulturális, oktatási, egyházi beruházások és gazdasági fejlesztések a nemzetiséghez tartozók helyben maradását hivatottak segíteni. Szavai szerint a Rábavidékre érkezett támogatások összege az elmúlt tíz évben elérte az ötmilliárd forintot.