Koronavírus - Ismét rekordot döntött a járvány Németországban
2020. december 2. 11:10
Újabb csúcsra emelkedett és megközelítette az ötszázat a koronavírus-járvány halálos áldozatainak napi száma Németországban a Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) szerdai adatai szerint.
Az utóbbi 24 órában 487 haláleset történt az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) által okozott betegséggel (Covid-19) összefüggésben. Így már 17 123 áldozata van a járványnak.
Az eddigi rekord 426 volt, az előző héten pénteken, november 27-én jegyezték fel.
Ugyanakkor az új fertőződések száma csökkent. Az RKI-hoz egy nap alatt 17 270 pozitív vírustesztről érkezett jelentés. Ez csaknem tízszázalékos csökkenés az egy héttel korábbi 18 633-hez képest.
Az új esetekkel együtt 1 084 743 ember szervezetében mutatták ki a vírust, amelyet nagyjából kétharmaduk már legyőzött.
A járvány nyár végén kibontakozott második nagy hulláma miatt novemberre új korlátozásokat vezettek be Németországban. A fertőződések számának robbanásszerű növekedése így megállt, de a várt trendforduló nem következett be a hónap végéig. Ezért december 20-ig meghosszabbították a korlátozásokat, és több szabályt meg is szigorítottak. Így például két háztartás tagjai közül az eddigi tíz helyett legfeljebb öt ember találkozhat, leszámítva a 14 éven aluli gyerekeket, a maszkviselés pedig már a munkahelyeken is kötelező, és valamennyi közterületen, ahol hosszabb ideig sok ember van együtt.
Meghosszabbították az idegenforgalom és a vendéglátás szinte teljes leállásáról szóló szabályokat is, a szállodák csak üzleti úton lévő vendégeket fogadhatnak, a vendéglők csak elvitelre főzhetnek. A kulturális intézmények - például múzeumok, színházak és mozik -, az amatőrsport-egyesületek és a szabadidő közös eltöltésére szakosodott egyéb intézmények és vállalkozások tevékenysége is szünetel. Ugyanakkor továbbra is működik a közoktatás és a napközbeni gyermekellátás intézményrendszere, a legtöbb szolgáltatás, a kis- és nagykereskedelem, a feldolgozóipar és az építőipar.
A járványhelyzet tartományonként eltérő, a legsúlyosabb Szászországban, ahol az utóbbi hét napon százezer lakosonként 257 új esetet regisztráltak, ami csaknem a duplája a 16 tartományt együttvéve számított 137-nek. Ezért a tartományi kormány a tavaszi első hullám idején alkalmazott megoldásokhoz hasonlóan szigorú intézkedéseket vetett be.
A legfontosabb a kijárási korlátozás, amely csaknem valamennyi járásban érvényes. A négymillió szászországi lakos túlnyomó többsége csak feltétlenül szükséges esetben - például bevásárlás, munkavégzés - és a lehető legrövidebb időre hagyhatja el otthonát. Korlátozták egyebek mellett a szeszesital-forgalmazást is.
Ugyanakkor a legtöbb szolgáltatás és a kiskereskedelem továbbra is működhet, eltérően a gazdaságot csaknem teljesen befagyasztó tavaszi zárlattól.
A lakosságnak fegyelmezetten be kell tartania az összes szabályt, és legkésőbb karácsonyig vissza kell szorítani a vírust. "Az alternatíva a teljes zárlat és a teljes kijárási tilalom, amit mindenképpen el kell kerülni" - mondta Michael Kretschmer tartományi miniszterelnök a ZDF országos köztelevíziónak.
Kiemelte, hogy az egészségügyi ellátórendszerre nehezedő teher is vészesen nő. A kórházak "szélsőségesen feszített helyzetben", teljesítőképességük határának közelében vannak, "pedig még el sem kezdődött az influenzaszezon" - mondta a politikus.
Németország egészét tekintve a legnagyobb nyomásnak kitett intenzív osztályokra nehezedő teher némileg csökken. A Covid-19 miatt intenzív ellátásra szorulók száma az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) adatai szerint a hétfői hét után kedden további hárommal csökkent, 3918-ra. Gépi lélegeztetésre 60 százalék - 2354 beteg - szorul.
A DIVI kimutatása szerint országszerte 27 598 intenzív ellátási ágyat üzemeltetnek, ezek közül 5460 ágy szabad.
Van jó pár olyan gondolatom, kérdésem, amely egy színészi pályára készülő fiatal számára izgalmas lehet. Most a diákokkal együtt magam is pályakezdő leszek. Több mint negyven magam mögött hagyott évaddal.
A koronavírus-járvány megmutatta, hogy a mezőgazdaság és a rá épülő hazai élelmiszeripar az ország legfontosabb bástyája - jelentette ki az agrárminiszter az Északi Agrárszakképzési Centrum gépjárműátadásán kedden Nyíregyházán.
Mind a hungarikumokkal, mind a folkTrend! mozgalommal azt mutatjuk be, hogy milyen ma a magyar és milyen lehetne. Tehát nem kell leragadnunk ott, hogy milyen volt. Föl kell mutatnunk azt, hogy ez élő kultúra, sőt elevenebb is lehetne.