Komoly nézetkülönbségek gátolják a Brexit-tárgyalásokat
2020. július 4. 22:58
Az Egyesült Királyság január 31-én lépett ki az Európai Unióból. Ezt követően a felek együttműködése az előzetesen rögzített átmeneti időszakba lépett. Célja, hogy időt biztosítson a brit kormánynak és az uniónak a megállapodásra a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.
Az átmeneti időszak alatt megállapodásra kell jutni a jövőbeni kapcsolatokat illetően olyan ügyekben, mint a kereskedelem szabályozása (a két fél közötti szabadkereskedelem), a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés, az adatvédelem, a gyógyszerekkel kapcsolatos szabályozási kérdések, a repülésbiztonság, a közúti árufuvarozás, a védelem- és biztonságpolitika vagy egyes halászati kérdések.
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió között folyó, a jövőbeni kapcsolatokról szóló tárgyalások folytatódtak július első hetében is. Június 30-a volt az a (brit kormány által megszabott) határidő, amikorra azt ígérték, hogy egyfajta összegzést adnak magáról a tárgyalások menetéről, arról, hogy látnak-e esélyt arra, hogy megállapodás legyen vagy akár megállapodás nélkül is megszűnjön véglegesen a tagság.
December végén ér véget az átmeneti időszak, és hogyha nem sikerül a kereskedelmi megállapodásról megegyezni, ami mind a két félnek érdeke lenne, akkor elképzelhető, hogy vámok, illetve egyéb kereskedelmet gátló tényezők is akadályozni fogják január elsejétől a kereskedelmet a két nagy kereskedelmi tömb között – hívta fel a figyelmet Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában.
Hozzátette, ezek a tárgyalások immár az ötödik fordulóba értek. A koronavírus helyzet óta először sikerült intenzívebben leülni egymással tárgyalni.
Az volt a cél, hogy felgyorsítsák a tárgyalásokat, azonban az eredmények nem azt mutatják, hogy sikerült volna, hiszen az ötnaposra tervezett tárgyalási forduló a negyedik napon véget ért – részletezte.
Olyan alapvető problémák vannak még, amelyek nemcsak a kereskedelmi tárgyalásokat, hanem a biztonságpolitikai, külpolitikai, illetve a belügyi együttműködésre vonatkozó különböző megállapodásoknak a szövegezését is, és a végső formába öntését is akadályozzák – hangsúlyozta Gálik.
A járvány elleni harc sikeres volt 2020-ban, a gazdasági hadviselés azonban vegyes eredményt hozott - vélekedett a növekedés.hu portálon hétfőn megjelent legújabb írásában Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki szerint az állami beruházások növelésével jobban is teljesíthetett volna a magyar gazdaság.
Tárgyal a kormány a kínai Sinopharm gyártó vakcinájának beszerzéséről, amely elölt vírussal működik. A kínai vakcina bevált, már a világháború előtti járványhelyzetekben is bizonyított, megfelelően hatékony és biztonságos – hangsúlyozta Müller Cecília. A múlt heti összesített adatok szerint eddig 1,775 millió ember jelentkezett az oltásra – mondta az országos tiszti főorvos az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján.
A magyar kormány családvédelmi intézkedéseinek köszönhetően hazánkban sikerül felvenni a harcot a kedvezőtlen demográfiai tendenciákkal. Japán is súlyos problémákkal küzd, ezért most a magyar modellt tanulmányozzák – erről is tárgyalt az elmúlt időszakban Novák Katalin családokért felelős miniszter.