Hosszú Katinka aranyérmes 200 méter vegyesen
Hosszú Katinka aranyérmet nyert 200 méter vegyesen hétfőn a barcelonai vizes világbajnokság úszóversenyeinek második napján, megszerezve ezzel az első magyar érmet. Jakabos Zsuzsanna a hatodik helyen zárta a finálét. Elődöntős a női vízilabda-válogatott.
2013. július 29. 22:24

A 24 éves Hosszú végig magabiztosan versenyzett, és hatalmas fölénnyel, 2:07.92 perces idővel diadalmaskodott, Jakabos 2:10.95 perccel csapott célba.

Hosszú Katinka - aki tavaly a debreceni Európa-bajnokságon is aranyérmes volt ebben a számban - már a pillangót követően nagy előnyre tett szert, ekkor még világcsúcs-részidőn belül is volt, a hát után már közel egy másodperces előnnyel fordulhatott, és a mellúszás alatt sem tudták megszorongatni. Gyorson már másfél testhosszal haladt a mezőny előtt, így győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben.

Jakabos Zsuzsanna sokáig harcban volt a dobogóért, a végére azonban elfáradt. A szám címvédője és olimpiai bajnoka, a kínai Je Si-ven csak negyedik lett.

"Nagyon örülök neki, hogy sikerült visszakerülnöm a csúcsra, rengeteget dolgoztam és tanultam ebben a négy évben, ezt a címet jobban tudom értékelni, mint a 2009-est - nyilatkozott az MTI-nek Hosszú, aki négy éve az olasz fővárosban 400 vegyesen diadalmaskodott. A tavalyi olimpiai negyedik hely után nagyon jó érzés nyerni. Még négy számom van a vb-n, remélem ezekben is közel kerülök a legjobb időmhöz."

"Életem harmadik legjobbját úsztam, így nagyon örülök, mert ez jó vb-kezdet. Jobban éreztem magam, mint délelőtt, és most nagyon várom a 200 pillangót. A döntőben nem izgultam, tartalékom sem maradt, teljesen kiúsztam magam" - mondta az MTI-nek Jakabos.

Hosszú Katinka a magyar úszósport 21. világbajnoki címét szerezte, az aranyérmet a nemzetközi szövetség (FINA) alelnökének múlt pénteken megválasztott Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke adta át neki.

...6. JAKABOS ZSUZSANNA 2:10.95

A magyar női vízilabda-válogatott bejutott a legjobb négy közé a barcelonai vizes világbajnokságon, miután a hétfői negyeddöntőben 11-7-re legyőzte a holland csapatot.

Eredmény, női vízilabda, negyeddöntő:
Magyarország-Hollandia 11-7 (5-1, 2-0, 2-3, 2-3)
--------------------------------------------------
a magyar góldobók: Keszthelyi 4, Antal 2, Miskolczi, Kisteleki, Szücs, Bujka, Menczinger 1-1

A két csapat legutóbb egy hónapja, a dunaújvárosi nemzetközi tornán találkozott, akkor a 26 gólt hozó meccs döntetlennel végződött. Világbajnokságon korábban nyolc alkalommal kerültek össze a felek, a magyarok háromszor, a hollandok négyszer nyertek, és egy döntetlen született. Az eddigi utolsó világbajnoki randevú 2011-ben Sanghajban 9-9-cel zárult.

Szoros csatát várt Merész András szövetségi kapitány a barcelonai negyeddöntőtől is, mondván, a lehetséges riválisok közül a legkevésbé a hollandokat akarta, de - tette hozzá - aki vb-érmet szeretne, annak mindenkit meg kell tudnia verni.

Az első holland akció góllal zárult, majd az újonc Miskolczi Kitti egyenlített. Ezután Keszthelyi Rita ejtésével vezetést szerzett a magyar csapat. Később a világbajnok Kisteleki Dóra volt eredményes, majd Keszthelyi újabb ejtése következett. Végül Szücs Gabriella talált be (5-1).

A második negyedben jó darabig nem volt érdemi történés, majd a megúszó Keszthelyi harmadszor is a hálóba dobta a labdát (6-1). A megzavarodott hollandok nem tudtak mit kezdeni a parádézó magyarokkal, akik valóságos iskolajátékot mutattak be egészen kiváló védekezéssel. Közvetlenül a félidő előtt, egy újabb Keszthelyi-villanás után 7-1-et mutatott az eredményjelző.

A harmadik játékrész meghozta a második holland találatot (7-2), de szinte rögtön jött a válasz is: az emberelőny tökéletes megjátszásaként Antal Dóra lőtt a léc alá (8-2). A holland szépítést követően Bujka Barbara továbbított centerből a kapuba. Az utolsó szünet előtt megszerezték negyedik góljukat is a hollandok (9-4).
A befejező nyolc percben még három holland gól született (9-7), nem utolsó sorban a holland emberelőnyöket könnyű szívvel megítélő bírók miatt. A magyar csapatból még Menczinger Kata és Antal Dóra volt eredményes (11-7).

"Büszke vagyok a csapatra a négybe kerülésért, ez sorozatban az ötödik világversenyünk, ahol ez sikerült. Viszont elegünk van már abból, hogy csak a négy között vagyunk, feljebb akarunk lépni, úgyhogy a cél a csillagos ég" - nyilatkozta az MTI-nek Merész András.

A magyar válogatott történetének 50. világbajnoki mérkőzését nyerte meg, ezzel a mutatóval abszolút világelső a mezőnyben.
A szerdai elődöntőben a magyarok a hétfő késő esti Spanyolország-Egyesült Államok meccs győztesével csapnak össze.

mti
  • Ismét igazolódott, a baloldalon Gyurcsány Ferenc a főnök
    Az ellenzéki pártok próbálják csökkenteni a Márki-Zay Péter által okozott kárt azzal, hogy gyámság alá helyezik a kapitányt, ami azt is jelenti, hogy ismét bebizonyosodott, hogy Gyurcsány a főnök – értékelte az elmúlt hetet a Magyar Hírlapnak Kiszelly Zoltán politológus, aki kitért arra is, hogy miért lett kudarcos a baloldal nép­szavazási kezdeményezése, illetve a polgári kormánynak miért fontos a kultúra és a tudomány.
  • A többség szerint Orbán Viktor jobban képviseli az emberek érdekeit, mint Márki-Zay Péter
    Az országgyűlési választások – április harmadikára kitűzött – időpontjához közeledve egyre inkább felértékelődik a jobb- és baloldal által kínált jövőkép konfliktusának kérdése - mutat rá a Századvég legfrissebb elemzésében.