Március 15: művészeti díjak
Jászai Mari-, József Attila-, Ferenczy Noémi- és Balázs Béla-díjakat adnak át a Szépművészeti Múzeumban szerdán, március 15. alkalmából.
2012. március 14. 11:26

A művészet területén elért esszé- és tanulmányírói teljesítményéért Balassa Péter-díjban részesül:

Keresztesi József szerkesztő, kritikus

Kiemelkedő irodalmi tevékenységéért József Attila-díjban részesül:

Báger Gusztáv költő
Bálint Péter író
Böszörményi Zoltán író, költő
Iancu Laura költő
Kenéz Ferenc költő
Kabdebó Lóránt irodalomtörténész
Kiss Judit Ágnes költő
Krusovszky Dénes költő
Németh Zoltán költő, irodalomtörténész,
Payer Imre költő
Széky János műfordító
Szilasi László irodalomtörténész, esszéista
Végh Attila költő, esszéíró

A mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotói, valamint művészi és tudományos tevékenységéért Balázs Béla-díjban részesül:

Divinyi Réka forgatókönyvíró
Fillenz Ádám operatőr
Goda Krisztina rendező
Kálomista Gábor producer
Markert Károly operatőr
Mészáros Péter rendező
Vészits Andrea dramaturg
Petrányi Viktória jelmeztervező
Péterffy András rendező
Sós Ágnes rendező

A kiemelkedő fotóművészeti tevékenységéért Balogh Rudolf-díjban részesül:

Herendi Péter fotográfus
Kovács Melinda fotóművész
Szabó Judit fotóművész

A kultúra és a közművelődés érdekében hosszabb időn át végzett kiemelkedő munkájáért Bánffy Miklós-díjban részesül:

Csincsek Réka művészeti tanácsadó, műsorszerkesztő
Farkasné Gellért Erzsébet könyvtárigazgató
Körner Tamás igazgató, Budapesti Fesztiválzenekar
Zentai Zoltánné gazdasági igazgató, Szolnoki Szigligeti Színház
Závogyán Magdolna kulturális referens,
Zelinka Tamás zenetanár, vezető főtanácsos

Kiemelkedő bábművészeti tevékenységéért Blattner Géza-díjban részesül:

Ács Norbert bábszínész,
Mátravölgyi Ákos báb- és díszlettervező

Kiemelkedő zeneszerzői, zenei rendezői tevékenységéért Erkel Ferenc-díjban részesül:

Pintér Gyula zeneszerző,
Dobos László zenei rendező, zenetanár, karnagy,
Olsvay Endre zeneszerző

Kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenységéért Ferenczy Noémi-díjban részesül:

Békés Rozi tervező grafikusművész
Bráda Judit textiltervező iparművész
Cosovan Attila Róbert formatervező iparművész
Kemény Péter keramikusművész
Kassai Ferenc tervező grafikusművész
Latin Anna textiltervező iparművész
Máder Indira textiltervező iparművész
Máté Tibor belsőépítész
Melcher Mihály üvegtervező művész
Rex Kis Béla belsőépítész
Tóth Zoltán ötvösművész
Zámboriné Fikó Katalin restaurátorművész

A táncművészet területén folytatott alkotói, előadói, tudományos és pedagógiai tevékenységért Harangozó Gyula-díjban részesül:

Borbély Beatrix táncművész,
Czár Gergely táncművész,
Csonka Roland táncművész,
Füzesi Albert művészeti vezető, Maros Művészegyüttes
Gombai Szabolcs táncművész,
Nagy Írisz magántáncos,
Rujsz Edit címzetes magántáncosnő, balettmester

Kiemelkedő artistaművészeti tevékenységéért Hortobágyi Károly-díjban részesül:

Dittmár Roland artistaművész

A nemzeti erőforrás miniszter kiemelkedő színművészeti és színháztudományi tevékenységéért Jászai Mari-díjban részesül:

Kardos M. Róbert színművész,
Rácz József színművész,
Tóth Tibor színművész,
Király Nina színháztörténész,
Szűcs Gábor színművész,
Tóth Auguszta színművész,
Bartus Gyula színművész,
Bognár Gyöngyvér színművész,
Köles Ferenc színművész,
Keresztes Tamás színművész,
Kertész Marcella színművész,
Nagy Ervin színművész,
Szamosi Zsófia színművész

Kiemelkedő zenei- és előadó-művészeti tevékenység elismeréseként Liszt Ferenc-díjban részesül:

Bársony Péter brácsaművész,
Dráfi Kálmán zongoraművész,
Farkas Gábor zongoraművész,
Fejér András harsonaművész,
Illényi Katica hegedűművész
Soltészné Lédeczi Judit karnagy,
Záborszky Kálmán karmester,
Borbély Mihály jazzművész

Kiemelkedő képzőművészeti tevékenységéért Munkácsy Mihály-díjban részesül:

Somogyi György festőművész
Méhes Loránt képzőművész
Daradics Árpád képzőművész
Erőss István grafikusművész,
Soó Zöld Margit festőművész
Kelemen Károly festőművész
Beöthy Balázs médiaművész
Nagy Gábor György grafikusművész,
Dienes Attila szobrászművész
Lakatos Pál Sándor szobrászművész
Kóthay Gábor tervező grafikusművész
Barnásné Réti Tünde restaurátorművész
Pál Péter képzőművész, restaurátor

Kiemelkedő zenés színházi rendezői, színháztudományi, dramaturgi és műfordítói tevékenységéért Nádasdy Kálmán-díjban részesül:

Böhm György rendező, dramaturg,
Nagy Viktor rendező

A képzőművészet, az iparművészet és a fotóművészet, illetve ezek határterületein végzett kiemelkedő művészettörténészi, művészetírói, műelméleti vagy műkritikusi tevékenységéért Németh Lajos-díjban részesül:

Szipőcs Krisztina művészettörténész
Prakfalvi Endre művészettörténész,
Dr. Aknai Tamás művészettörténész

Kiemelkedő zenetudományi, zenekritikai és zenei ismeretterjesztő tevékenységéért Szabolcsi Bence-díjban részesül:

dr. Szalay Olga zenetörténész,
Solymosi-Tari Emőke zenetörténész

A nemzeti erőforrás miniszter kiemelkedő újságírói tevékenységéért Táncsics Mihály-díjban részesíti:

Domány András, a Magyar Rádió nyugalmazott munkatársa
Huzsvár László nyugalmazott nagybecskereki megyéspüspök, a Hitélet szerkesztője,
Németh István nyugdíjas, külső munkatárs Magyar Szó, Hét Nap
Lukács Csaba újságíró,
Sediánszky János újságíró,
Széles Tamás újságíró.

gondola
MTI Hírfelhasználó