Felfogadott bomlasztók lebuktatása a teendő - Videó
A befolyásszerzés ismert titkosszolgálati művelet. Az USAID magyar propagandistákat bérelt föl arra, hogy a társadalom által megválasztott politikusokat hiteltelenítse, és a külföldet kiszolgáló bérencekre cserélje.
2025. március 5. 08:00
hirtv
A külföldi finanszírozás átláthatóságának kérdése ismét napirendre került Magyarországon. A USAID által támogatott szervezetek szerepe komoly aggodalmat keltett, ezért a kormány vizsgálatot indított. László András kormánybiztos a Politika 360 műsorában beszélt arról, milyen lépéseket tervez a kormány a szuverenitás védelmében.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, a USAID, Magyarországon is aktívan támogatta civil szervezetek és médiumok működését, amelyek befolyásolhatták a hazai politikai folyamatokat. A magyar kormány vizsgálatot indított az ügyben, és a külföldi finanszírozások szigorúbb szabályozására készül. László András kormánybiztost bízták meg azzal, hogy feltárja a USAID magyarországi tevékenységének részleteit.
USAID-ügy: a magyar vizsgálat is elindult
László András a Politika 360 műsorában elmondta, hogy első lépésként felveszi a kapcsolatot az amerikai féllel, amely maga is vizsgálja a USAID működését.
Azt már tudjuk, hogy az amerikai kormány felfüggesztette a szervezet tevékenységének 90 százalékát, és jelentős leépítések zajlanak – mondta a kormánybiztos, hozzátéve, hogy a magyar vizsgálat célja a teljes átláthatóság megteremtése. A kormánybiztos emlékeztetett arra, hogy a külföldi finanszírozás kérdése nem először merül fel Magyarországon. Korábban a 2022-es választási kampány során is felmerült a gyanú, hogy külföldi pénzek érkeztek politikai célokra.
A feladatunk most az, hogy pontosan feltérképezzük, milyen összegek jutottak Magyarországra, és milyen szervezetek részesültek belőle – hangsúlyozta.
Szigorítások jöhetnek a külföldi finanszírozás terén
László András kitért arra is, hogy a kormány a jövőben szigorúbb jogszabályokat hozhat a külföldi támogatásokat elfogadó szervezetek működésére vonatkozóan.
Fontos különbséget tenni a valódi civil kezdeményezések és a politikai célú befolyásolásra használt NGO-k között – mondta. Szerinte a USAID-botrány rávilágított arra, hogy egyes külföldi szervezetek nem pusztán fejlesztési célokat szolgálnak, hanem közvetlen politikai befolyásra törekednek. A kormánybiztos szerint a magyar–amerikai kapcsolatokban is változás várható.
Az amerikai fél maga is felismerte, hogy a USAID működésében komoly visszaélések történtek – jelentette ki. Hozzátette: az új amerikai kormányzat már megkezdte az átvilágítást, és ez lehetőséget ad arra, hogy Magyarország is tisztán lásson.
Nemzetközi együttműködés is szóba kerülhet
A USAID tevékenysége nemcsak Magyarországon, hanem más országokban is felveti a külföldi politikai befolyás kérdését. László András szerint fontos lenne, hogy a hasonló helyzetben lévő országok, például Szerbia vagy Lengyelország, összehangolják lépéseiket.
Nyitottak vagyunk arra, hogy más kormányokkal is együttműködjünk a külföldi finanszírozások szabályozása terén – mondta. A kormánybiztos szerint az ügy jelentősége messze túlmutat Magyarországon.
Most először maga az amerikai kormány is elismeri, hogy a USAID működésével problémák voltak – hangsúlyozta. Véleménye szerint a vizsgálat eredményei hosszú távon befolyásolhatják a magyar jogalkotást is.
A cél az, hogy Magyarország demokratikus működése független maradjon a külföldi politikai nyomásgyakorlástól – szögezte le László András, aki szerint a magyar parlament a vizsgálati eredmények alapján hozhat döntéseket a további lépésekről.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.